REKLAMA
LPG
31.01.2017

Formalności po montażu

Montaż instalacji gazowej w aucie nie kończy się w chwili opuszczenia warsztatu. Zaopatrzeni w dokumenty wydane nam przez zakład będziemy musieli zgłosić w Wydziale Komunikacji, w którym zarejestrowano nasz samochód, że od teraz jest on napędzany LPG.
REKLAMA
Dokumenty instalacji gazowejfot. gazeo.plMontaż instalacji gazowej w samochodzie wiąże się z załatwieniem kilku prostych formalności

Cała procedura nie jest skomplikowana, ale jak to zwykle bywa ze sprawami natury urzędowej, może trochę potrwać.

Z jakimi dokumentami do urzędu?

Podstawą do dokonania stosownego wpisu w dowodzie rejestracyjnym będzie odpowiedni zestaw dokumentów wydanych przez zakład montażu. Razem z kartą gwarancyjną i instrukcją obsługi otrzymamy:

  • wyciąg ze świadectwa homologacji sposobu montażu instalacji przystosowującej dany typ pojazdu do zasilania gazem;
  • atest na zbiornik, tzw. paszport (wydawany przez zakład po montażu, ale pochodzący bezpośrednio od producenta); jest to poświadczenie badania i dopuszczenia do eksploatacji zbiornika przez Transportowy Dozór Techniczny;
  • fakturę za wykonaną usługę (powinna zawierać nr nadwozia, tzw. VIN, oraz numer rejestracyjny pojazdu, o ile pojazd jest już zarejestrowany).

Dysponując powyższymi, udajemy się do Wydziału Komunikacji, gdzie zarejestrowany został wcześniej nasz samochód. Na szczęście dowód rejestracyjny to nie dowód osobisty i można dopisywać w nim dane bez konieczności wymiany za każdym razem, gdy pojawia się nowy wpis (chyba że braknie miejsca na nowe informacje). Gdy złożymy wypełniony wniosek o dokonanie zmian, fakt zamontowania instalacji LPG zostanie zaznaczony poprzez adnotację odpowiedniej treści: „Gaz”, „LPG” lub „Przystosowany do zasilania gazem”.

Instalacja gazowa a badanie techniczne

Polskie przepisy mówią, że instalacja gazowa w samochodzie podlega corocznym badaniom technicznym w stacji kontroli pojazdów, podczas rutynowego przeglądu. Jeśli do kolejnego przeglądu samochodu zostało nam mniej niż rok, jedziemy na niego w ustalonym terminie. Jeżeli natomiast zamontowaliśmy instalację w nowym samochodzie (do 5 lat), który ma okres ważności pierwszego badania technicznego wynoszący 3 lata, a kolejnego - następne 2, to podczas dokonywania wpisu odstępy między przeglądami zostaną na stałe skrócone do 1 roku.

Wybierając się do Wydziału Komunikacji, koniecznie trzeba mieć przy sobie także:

  • dokument potwierdzający tożsamość,
  • kartę pojazdu, o ile ją wydano (trafi do niej taki sam wpis, jak do dowodu rejestracyjnego) oraz
  • upoważnienie - jeżeli nie jesteśmy jedynymi właścicielami auta, potrzebne będzie upoważnienie współużytkownika lub jego obecność.

Na tym formalne obowiązki się kończą. Nie ma obowiązku powiadamiania ubezpieczyciela o zmianie sposobu zasilania naszego auta, chyba że korzystamy z polisy Auto Casco. Po dokonaniu montażu zmienia się bowiem wartość samochodu i w związku z tym warto zmodyfikować umowę zawartą z firmą ubezpieczeniową. W przeciwnym razie koszt ewentualnego uszkodzenia elementów instalacji nie zostanie zrefundowany, ponieważ z punktu widzenia ubezpieczyciela wcale jej w naszym aucie nie będzie.

Nie zwlekaj z wizytą w Wydziale Komunikacji

Pamiętajmy, żeby nie zwlekać - na zgłoszenie się do Wydziału Komunikacji mamy, licząc od daty zakończenia montażu, 30 dni. Urzędnicy nie wyciągają sankcji administracyjnych i dokonują wpisu także spóźnialskim, ale ryzykujemy nieprzyjemności podczas kontroli drogowej, ponieważ nawet najlepiej wykonany montaż będzie uchodził za nielegalny. Najlepiej więc załatwić wszystko jak najszybciej i spokojnie cieszyć się oszczędnościami płynącymi z jazdy na LPG.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: informacja własnagazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.