REKLAMA
LPG
10.01.2018

LPG w Europie: gdzie najtaniej/najoszczędniej?

Po urlopie zostały wspomnienia, a o kolejnym dopiero marzymy, ale my postanowiliśmy już teraz przyjrzeć się cenom autogazu na Starym Kontynencie. W jakim kraju zapłacimy najmniej za LPG, a gdzie zaoszczędzimy najwięcej?
REKLAMA

Słupki, liczby, wykresy

Nie sądzimy, by ktokolwiek uzależniał kierunek wakacyjnego wyjazdu od cen paliw w poszczególnych krajach (tranzytowych i docelowych), ale zestawień i statystyk nigdy dość, więc pokusiliśmy się o porównanie zarówno wydatków na tankowanie, jak i oszczędności (na podstawie relacji ceny LPG do ceny benzyny). Sprawdziliśmy także, jak wypada Polska na tle innych państw europejskich. Ciekawi? Zaczynamy! Tylko jeszcze mała uwaga: dla celów porównawczych wszystkie ceny są wyrażone w euro.

Sieć stacji tankowania LPG na Białorusifot. mylpg.euNa Białorusi jest najtaniej, ale ilu z nas ma powód, by tam jeździć?

Tu tanio

Pomijając ulubione kierunki urlopowe Polaków, spójrzmy najpierw, gdzie jest po prostu najtaniej. Najmniej za litr autogazu zapłacimy na Białorusi (0,29 euro), druga w kolejności jest Turcja (0,36 euro), trzecia Ukraina (0,38 euro). Dalej plasują się Bośnia i Hercegowina (0,44 euro), Rumunia (0,49 euro) i Polska (0,50 euro). Poniżej 0,6 euro zatankujemy jeszcze w Kosowie, na Litwie, w Mołdawii, Czechach, Albanii, Luksemburgu, Belgii, Bułgarii, na Łotwie, w Czarnogórze i na Słowacji. Pomijając Bułgarię i Czarnogórę, to w dalszym ciągu niezbyt atrakcyjnie pod względem turystycznym, co?

Tu ciepło

Przyjrzyjmy się w takim razie krajom, gdzie lubimy wypoczywać latem. W Chorwacji można zatankować za 0,60 euro, we Włoszech za 0,66 euro, a w Hiszpanii za 0,64 euro. Drogo jest w Grecji (0,85 euro/l), natomiast nieco zapomniane przez turystów Węgry oferują zupełnie przyzwoitą cenę naszego ulubionego paliwa – 0,66 euro/l. Zwiedzanie zamków nad Loarą wiąże się z płaceniem 0,83 euro/l LPG, natomiast odwiedziny u krewnych w Wielkiej Brytanii (to też jakiś pomysł na urlop) – 0,65 euro/l. Tylko trzeba się spieszyć, żeby zdążyć przed Brexitem.

Tu drogo

A gdzie w Europie jest, dla odmiany, najdrożej? W Szwecji za litr LPG trzeba płacić 0,92 euro i to jest absolutny rekord. Nieco taniej, choć wciąż drogo, jest – i tu zaskoczenie – w Holandii, jednej z kolebek europejskiej branży autogazu (0,83 euro). Dalej wspomniane już Grecja i Francja, potem Norwegia, Portugalia i Szwajcaria (odpowiednio, 0,74 i dwa razy po 0,72 euro/l). Gdyby z kolei zestawić najniższą cenę z najwyższą i przeliczyć je na złotówki, okaże się, że Białorusini tankują LPG za odpowiednik 1,21, a Szwedzi za 3,85 zł/l. Co kraj, to obyczaj...

Sieć stacji tankowania LPG w Szwecjifot. mylpg.euW Szwecji autogaz kosztuje najwięcej zarówno w ujęciu bezwzględnym, jak i w odniesieniu do benzyny. W dodatku trudno znaleźć oferującą go stację

A gdzie najoszczędniej?

Trzeba jednak pamiętać, że nie bierzemy pod uwagę relacji cen do zarobków, a więc to, co nam wydaje się tanie lub drogie, lokalnie wcale nie musi takie być. Rozpatrujemy różnice z punktu widzenia polskiego turysty, który miałby jeździć samochodem na gaz po Europie i tankować w różnych jej częściach. Można jednak obiektywnie sprawdzić, w którym kraju LPG kosztuje najmniej w relacji do benzyny. Za punkt odniesienia przyjmujemy Polskę – u nas za autogaz płaci się aktualnie 46% tego, co za benzynę. Spójrzmy, jak przedstawia się to za granicą.

Drogo, a i tak opłacalnie

W Turcji relacja cenowa wynosi zaledwie 29%, w Belgii 38%, w Bośni i Hercegowinie 40%, we Włoszech 41%, w Albanii 42%, na Ukrainie, w Czechach, Luksemburgu, Niemczech i Norwegii po 45%. Tam, gdzie LPG jest najdroższe, okazuje się także najmniej opłacalne – Szwecji gaz kosztuje aż 68% ceny benzyny, w Mołdawii niewiele lepiej, bo 61%. Prawda jest jednak taka, że gdzie by nas oczy w wakacje nie poniosły, mając do wyboru autogaz i tak z niego skorzystamy, bo to zawsze najtańsza dostępna opcja. Z góry życzymy udanych wyjazdów i tanich tankowań!


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: mylpg.eugazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.