REKLAMA
Zamknij
Następne zdjęcie
Cała galeria
1 z 3
fot. gazeo.pl / Zbiornik STAKO stosowany w samochodzie VW Golf poprzednie następne
09.07.2012

Polskie firmy branży LPG na świecie

Polskie firmy branży LPG na świecie fot. gazeo.pl


REKLAMA
cute;cz rynków europejskich Elpigaz penetruje także inne rynki, na których autogaz ma określoną pozycję rynkową i należy do powszechnie wykorzystywanych źródeł zasilania. Do takich rynków można zaliczyć kraje dalekiego wschodu oraz Ameryki Południowej i Afryki.
 
Sterownik Oscar N firmy Europegasfot. gazeo.plTrzy czwarte produktów Europegas jest sprzedawane za granicę

Europegas

Aż 75% produkcji firmy Europegas jest kierowana na eksport. Rocznie firma dostarcza ponad 80 tys. układów elektronicznych oraz około 250 tys. pozostałych podzespołów wykorzystywanych w samochodowych w samochodowych instalacjach LPG.

Europegas jest obecny na rynkach Azji, Ameryki Południowej i Europy, jest także autoryzowanym, wyłącznym dystrybutorem wtryskiwaczy H2000 i H2100 koreańskiej firmy Hana na Europę Centralną i Wschodnią oraz Rosję. Firma ma także swój oddział w stolicy Grecji, Atenach.

Wśród odbiorców Europegas można wymienić m.in.: Indie, Koreę Południową, Australię, Rosję, Republikę Południowej Afryki, Brazylię, Argentynę, Peru, Kolumbię, Stany Zjednoczone, Meksyk.

Sterownik Nevo firmy KMEfot. gazeo.plŁódzka firma KME jest obecna na wielu rynkach europejskich oraz dalekowschodnich

KME

Łódzka firma KME dostarcza swe produkty do wielu państw europejskich, zarówno w Europie zachodniej jak i w naszej części kontynentu. Odbiorcami firmy na zachodzie Europy są Anglia, Niemcy oraz Francja. Kierunki wschodnie to kraje nadbałtyckie (Litwa, Łotwa i Estonia) oraz Ukraina i Rosja. Instalacje KME dostarczane są także do naszych południowych sąsiadów Czechów i do Grecji. Firma eksportuje swoje produkty także na daleki wschód. Wśród odbiorców można wymienić Malezję, Tajlandię i Australię. Firma KME jest także obecna w Ameryce Północnej, instalacje firmy są dostarczane na rynek kanadyjski.

Mieszalniki firmy Rybackifot. gazeo.plWiększość sprzedaży firmy Rybacki to eksport, co ciekawe na wielkość sprzedaży zagranicznej bardzo duży wpływ mają mieszalniki

Firma stara się dostarczać typowe produkty, takie jak oferowane na naszym rynku. Wśród odbiorców KME są jednak firmy, które otrzymują sterowniki z dostosowanym do swoich potrzeb oprogramowaniem, wyposażonym w funkcje specyficzne dla konkretnego rynku, czy też specyficznych zastosowań.

Rybacki

Firma Rybacki, która jest znana przede wszystkim z produkcji mieszalników stosowanych kiedyś w instalacjach I i II generacji. Sprzedaż mieszalników na naszym rynku nie jest duża, ale stanowią one bardzo ważną część produkcji eksportowej (eksport stanowi ponad 80% sprzedaży firmy). Mieszalniki są dostarczane głównie do krajów Europy Wschodniej (Rosja, Ukraina), choć zainteresowanie nimi jest obserwowane także w innych rejonach naszego kontynentu i w Ameryce Południowej.

Zagraniczny sukces mieszalników firmy Rybacki wynika z ich dobrej jakości, którą połączono z odpowiednio skalkulowaną ceną. Spełnienie tych z pozoru sprzecznych wymagań stało się możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich technologii i materiałów. Korpusy mieszalników są wykonywane z tworzyw sztucznych w procesie wtrysku, a montowane w nich aluminiowe palniki mają szczeliny zamiast stosowanych w innych produktach otworów. Oba rozwiązania pozwalają na znaczne ograniczenie kosztów w porównaniu z mieszalnikami wykonanymi w całości ze stopów aluminium, co pozwala na skuteczne konkurowanie z producentami na rynkach zagranicznych.

Kompozytowe zbiorniki CNG typu III firmy STAKOfot. gazeo.plDzięki ostatnim zmianom w STAKO produkty firmy zaistnieją w większym zakresie na rynku amerykańskim

STAKO

Firma STAKO jest największym dostawcą zbiorników LPG (produkcja w 2012 r. przekroczy 500 tys. sztuk). Jej produkty są znane na blisko 60 rynkach na całym świecie, co oznacza, że zbiorniki są produkowane według różnych przepisów lokalnych obowiązujących na rynkach, na których znajdują zastosowanie.
W ostatnich latach większość sprzedaży firmy stanowią zbiorniki dostarczane na rynki OEM, czyli na pierwszy montaż do nowych samochodów. Tym samym sprzedaż eksportowa słupskiego producenta znacznie przewyższa sprzedaż krajową. Produkowane w Słupsku zbiorniki LPG są spotykane w wielu europejskich samochodach dostosowanych fabrycznie do zasilania LPG (np. samochody grupy VW czy MB Sprinter LGT).

Ostatnie zmiany w firmie STAKO i jej wejście w struktury amerykańskiego koncernu Worthington wpisuje się w działania mające na celu rozwijanie działalności eksportowej. Krok ten otwiera rynki Ameryki Północnej (Stanów Zjednoczonych i Kanady) na kompozytowe zbiorniki CNG oraz zbiorniki LPG produkowane przez STAKO. Korzyść jest obopólna, ponieważ Worthington do momentu związania się ze słupskim producentem nie miał w ofercie ani samochodowych zbiorników LPG ani kompozytowych zbiorników do przechowywania sprężonego gazu ziemnego.

Podsumowanie

Komponenty instalacji LPG produkowane w Polsce znajdują zastosowanie na wielu rynkach, często z naszego punktu widzenia bardzo egzotycznych. Zagraniczni odbiorcy doceniają wysoki poziom techniczny oraz jakość polskich wyrobów przy zachowaniu prostej obsługi, ponieważ często stosowane są na rynkach, na których poziom kultury technicznej nie należy do najwyższych.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochoduNewsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Piotr Złoty
źródło: AC S.A., App Studio, Auto-Gaz Centrum, Elpigaz, Europegas, KME, Rybacki, STAKO, informacja własnagazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.