1

Odp: Używana instalacja gazowa

Stosując takie rozwiązanie łamiesz prawo. Dodatkowo ponosisz ryzyko, jeśli coś będzie nie tak z instalacją po wypadku. Zaryzykujesz swoje życie albo swojej rodziny? nie wspomnę o innych użytkownikach dróg... Lepiej sprzedaj na części centralę, reduktor, wtryski itp, dołóż i załóż nową.

2

Odp: Używana instalacja gazowa

Czesio, jeśli chłopak sprzeda instalację na części - w jakim celu zostanie kupiona przez innych ludzi? Jesli jest ryzyko uszkodzenia w wyniku kolizji - sądzisz, ze sprzedając to dalej nie bierzesz moralnej odpowiedzialności za zdrowie i życie nabywcy?

Proponuję inaczej: Po pierwsze - nie ma przeszkód w montażu tych zdemontowanych gratów - elektroniki, wtryskiwaczy, reduktora. Dobrze jednak byłoby, żeby wszystko zostało bardzo dokładnie przepatrzone pod kątem ewentualnych uszkodzeń - zwłaszcza reduktor i wiązka elektryczna. Butlę - zgodnie z prawem - musiałbyś wrzucić nową, bo ta jest formalnie związana z konkretnym samochodem. Wyciąg ze świadectwa homologacji nie kosztuje gazownika nic, jako druk, pozostaje tylko kwestia uzyskania go - zwykle jest on dostarczany przez producenta będącego właścicielem homologacji na sposób montażu instalacji. Jesli więc wybierzesz gazownika, który jest zrzeszony w sieci monterskiej np. producenta butli (tak może być w przypadku choćby Bormechu, czy Irene) - nabywając nową butlę za jego pośrednictwem - możesz swobodnie i legalnie zalegalizować instalację w nowym aucie.

3

Odp: Używana instalacja gazowa

Obaj wiemy doskonale, że instalacje używane są zakładane.Normalne dla mnie jest to, że ktoś wykorzystuje elementy, które są dobre. Niestey kogoś, kto pracował nad ustawą zdecydowanie poniosło:
Dziennik Ustaw  Nr 201  z  14.10.2005 r.

poz. 1666
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY

z dnia 28 września 2005 r. w sprawie wykazu przedmiotów wyposażenia i części wymontowanych z pojazdów, których ponowne użycie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego lub negatywnie wpływa na środowisko.
pkt.14
instalacje zasilana gazem silników.
Czyli wszystkie elemeny, niestety...

4

Odp: Używana instalacja gazowa

Kwestia interpretacji. Możnaby przyjąć, że elementy instalacji zasilania gazem to to wszystko, czym gaz płynie - czyli zbiornik, miedź, węże. I te elementy zdecydowanie bym wymienił na nowe, bo to logiczne. Prawdą jest, że tak sformułowany zapis jest kretyński, bo stwarza pole do dosyć dowolnego interpretowania. Przeginając pałę - możnaby stwierdzić, ze sprawny bezpiecznik wymontowany z obwodu zasilania instalacji LPG, nie nadaje się do zabezpieczenia obwodu... zapalniczki lub klaksonu ;-)

5

Odp: Używana instalacja gazowa

Dokładnie tak... kogoś zdecydowanie za bardzo poniosło  :wink:

6

Odp: Używana instalacja gazowa

czesio napisał/a:

instalacje zasilana gazem silników.

Ja bym to interpretował w taki sposób, że nie możliwe jest ponowne zamontowanie instalacji zasilania gazem. Natomiest ELEMENTY instalacji to co innego. Można zamontować każdy w innym samochodzie lub wymienić jeden z elementów i już nie montujemy całej instalacji.

czesio napisał/a:

Dokładnie tak... kogoś zdecydowanie za bardzo poniosło  :wink:

I to nie tylko w temacie LPG. Jest tam 19 pozycji, a wszystkie z nich można znaleźć na setkach aukcji Allegro.

Kolejny martwy przepis polskiego prawa.
(proszę nie pisać posta pod postem, jest edycja)Czesio