1 (edytowany przez TiM 10.04.2022 17:06:11)

Temat: Dobór instalacji LPG do Fiata Multipla Bipower (CNG).

Witamy wszystkich.
Jak w tytule chcemy zamontować instalację LPG w Multipli Bipower (CNG) z 2006r 103KM. Poprzedni właściciel zdemontował butle CNG oraz zawór tankowania, aby wyrejestrować CNG z dowodu rejestracyjnego. Kupiliśmy to auto skuszeni m.in. oryginalnym przebiegiem 105tys.km. i chcemy je przerobić na LPG. Mamy w związku z tym trochę pytań. Bardzo prosimy o nieodpowiadanie osób, które nic nie mogą wnieść w temacie, a tylko z nudów i innych "szlachetnych" pobudek chcieliby "nabić posta" lub wrzucić reklamę. Szanujemy wszystkich, ale o ile łatwiej byłoby znaleźć poradę na tym forum i każdym innym, gdyby tak było. Bardzo zależy nam na czasie. Nasze wstępne pytania:
1. Jakiej firmy instalację (STEROWNIK) polecacie (myślimy o BRC, bo to firma chyba najbardziej popularna za granicami PL, a autko ma dużo tam jeździć i gdyby zaszła potrzeba pomocy to nie chcielibyśmy zostać na lodzie). Jeśli to błędne myślenie względem firmy to prosimy o sprostowanie.
2. Jakie pozostałe podzespoły instalacji polecacie (jakich firm). Zależy nam podzespołach dobrej klasy i bezproblemowej instalacji, bez konieczności częstych regulacji, adaptacji etc. Ew. z modułem zdalnego dostępu dla serwisu, jeśli to dobra opcja w takim wypadku.
3. Jaki zbiornik ? Brak miejsca po kole zapasowym, bo to wersja CNG ze zbiornikiem paliwa przesuniętym do tyłu. Nie chcemy montować we wnętrzu, bo nie chcemy zgwałcić praktyczności samochodu. Myślimy wstępnie o zamontowaniu butli w miejscu montażu butli CNG (tylko jakich ?), w ostateczności wewnątrz ale w miejscu pasażera za kierowcą.
4. Czy można wykorzystać wtryski CNG do instalacji LPG ? Lub jeśli nie ma takiej możliwości czy są wtryski LPG, które da się zamontować w miejsce CNG, bez konieczności wiercenia następnych dziur w kolektorze ?
5. Czy trzeba programowo usuwać centralkę CNG z centralki głównej - benzynowej, aby nie powodowało to jakichś niepotrzebnych kolizji w elektryce samochodu, a tym samym błędów ? Jeśli tak to gdzie i jak można to zrobić ?
6. Na co jeszcze zwracać uwagę przy montażu i na jakie problemy możemy się jeszcze przygotować ?
7. Ew. jakie ceny polecanych instalacji z montażem to aktualnie standard ?
8. Pragniemy uniknąć kłopotów jakie z jakiegoś powodu przeszedł kolega @Pepcio:
lpg-forum.pl/niekonczace-sie-problemy-stag-4-t2656.html
9. Oferty zainteresowanych montażem prosimy śmiało podawać w odpowiedziach lub na priv (okolice pomiędzy Krakowem a Katowicami, najchętniej Trzebinia, Chrzanów).
Z góry dziękujemy za odpowiedzi i pozdrawiamy wszystkich.
TiM
Teresa i Mariusz