1

Temat: Montaż butli pod niewielkim kątem

Mam pytanie o instalację Hyundai Santa Fe III, 2.4 GDI
Montaż w miejscu koła zapasowego pod autem. Koło zapasowe jest zamontowane w aucie pod niewielkim kątem. Byłem u dwóch instalatorów i twierdzą, że butla musi być zamontowana w poziomie. Skutkiem czego albo będzie ją dość mocno widać, albo trzeba inwestować w butlę o większej średnicy, ale o niższym profilu.
Nie dowiadywałem się jeszcze w urzędzie certyfikującym LPG, ale tak na logikę, co z instalacjami LPG użytkowanymi, no powiedzmy w terenie górzystym, gdzie butla w zasadzie nigdy nie jest w poziomie smile
Czy taki jest wymóg certyfikacji?

2

Odp: Montaż butli pod niewielkim kątem

Zgodnie z wymogami dotyczącymi montażu instalacji gazowych zbiornik powinien być zamontowany poziomo i w przypadku zbiornika zewnętrznego zbiornik z osprzętem nie może być najniższym elementem podwozia.

3

Odp: Montaż butli pod niewielkim kątem

No przeczytałem te warunki, jak i opis na forum w sekcji Pod samochodem LPG

Pod samochodem LPG
Załącznik limituje także odległości poszczególnych elementów gazowych systemów zasilania od układu wydechowego. Muszą one znajdować się w odległości min. 10 cm, chyba że zastosowano ekrany termiczne. Czasami ich stosowanie jest nieuniknione, aby móc przeprowadzić pod samochodem przewody gazowe (zasilający - wzdłuż samochodu, ze zbiornika do komory silnikowej oraz tankujący - z zaworu tankowania do zbiornika). Zgodnie z logiką i wcześniejszym zapisem o ograniczaniu prześwitu, przewód zasilający powinien być ułożony na bocznej powierzchni podłużnicy tak, aby przy jej kontakcie z przeszkodą na drodze lub w terenie nie był narażony na uszkodzenie.

i w sumie to
OBWIESZCZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA1)
z dnia 27 października 2016 r.
w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych
pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia
Załącznik nr 9
WARUNKI DODATKOWE DLA POJAZDU PRZYSTOSOWANEGO DO ZASILANIA GAZEM
§ 4.4

i w sumie nie znajduję takiego wymogu, prócz oczywiście tego co opisałeś (butla nie może być najniższym punktem montażu)
Być może są to wymogi producenta butli, też tak może być.

4

Odp: Montaż butli pod niewielkim kątem

Jaki konkretnie urząd certyfikujący LPG masz na myśli? Jeśli chodzi o mechaniczne zamontowanie zbiornika to takie są wytyczne, ale życie życiem- można różnie zamontować.

5

Odp: Montaż butli pod niewielkim kątem

Rzuciłem ogólnie (może to być Urząd Dozoru Technicznego)
Natomiast w głównych wytycznych ustawy nie ma takiego zalecenia i obowiązku, przynajmniej ja nie znajduję

6

Odp: Montaż butli pod niewielkim kątem

Jeśli chodzi o kąt zamontowania zbiornika to nie ma (z tego co się orientuję) wytycznych ustawowych, TDT legalizujący zbiorniki nie ma z tym nic wspólnego, więc jest to kwestia tylko i wyłącznie techniki montażu.