Temat: BIULETYN cng.auto.pl - nr 7 (14) - lipiec 2010

BIULETYN cng.auto.pl - nr 7 (14) - lipiec 2010
Witam Państwa!
Chciałbym przekazać kilka ważnych informacji z ostatniego miesiąca, związanych z rynkiem CNG. Pochodzą z portalu cng.auto.pl

Wydarzenia związane z rynkiem CNG w Polsce i na świecie

---
Relacja| VII Supertest Ekonomii - wręczenie nagród
5 lipca 2010 roku w Klubie Dziennikarzy Polskich przy ul. Foksal w Warszawie, wręczono nagrody dla zwycięzców VII Supertestu Ekonomii. Tak jak zapowiadaliśmy we wcześniejszym biuletynie, pojazdy CNG zajęły czołowe pozycje w kilku klasyfikacjach, przede wszystkim w klasyfikacji generalnej. W przypadku najniższego kosztu przejechania 100 kilometrów nie miały sobie równych i zajęły 4 pierwszy miejsca. Najlepszym wynikiem może pochwalić się pan Andrzej Bagniewski, który kierując Zafirą A 1.6 CNG na przejechanie 100 kilometrów potrzebował średnio 4.26 m3 CNG i 0.20 l benzyny, co daje łącznie 10.39 zł. Serdecznie gratulujemy wyniku!

Kategorie, w których zwyciężyło CNG:
-- > Klasyfikacja generalna < --
Opel Zafira 1.6 CNG Andrzej Bagniewski - 4.26 m3 + 0.20 l/100 km - 10.39 zł
- Koszt przewiezienia 1m3 ładunku/100km
Iveco ecoDaily 50C 14G - 1.44 zł
- Koszt przewiezienia 1 t ładunku/100km
Iveco ecoDaily 50C 14G - 13.14 zł
- Koszt przewiezienia 1 osoby/100km
Tedom C12G - 0.87 zł
Szczegółowa klasyfikacja oraz dalsze informacje tutaj:
http://cng.auto.pl/pl/component/content … caddy.html

---
MZA zapowiada wykorzystywanie CNG dla autobusów
13.07.2010, Karol Wieczorek
Jak informuje portal infobus.pl, Miejski Zakład Autobusowy w Warszawie oraz przedstawiciel producenta autobusów MAN w Polsce, mają podjąć prace nad przygotowaniem warunków technicznych wdrożenia floty 80 autobusów zasilanych sprężonym gazem ziemnym CNG. Know-how przekazany przez niemieckiego producenta ma pomóc w uzyskaniu najwyższych standardów ekologicznych, pozwalających ubiegać się o dofinansowanie ze środków unijnych. Zakupiona flota autobusów miałaby operować z zajezdni stołecznego przewoźnika znajdującej się przy ul. Redutowej, położonej w dzielnicy Wola.
Więcej informacji:
http://cng.auto.pl/pl/component/content … szawa.html

---
Rada Miasta Moskwy przyjęła uchwałę o promocji CNG jako paliwa do pojazdów w stolicy Rosji
13.07.2010
W czerwcu 2010 Rada Miasta Moskwy przyjęła uchwałę 533-PP "Prace Rady Miasta nad rozwojem i promocją sprężonego gazu ziemnego jako paliwa dla pojazdów w transporcie kołowym na terenie Moskwy".
Więcej informacji:
http://cng.auto.pl/pl/component/content … iemny.html

---
Stan Kalifornia wzmacnia udogodnienia dla pojazdów zasilanych CNG, ale nie dla hybrydowych benzyn
20.07.2010
W Stanach Zjednoczonych istnieje dość szeroko rozwinięta sieć specjalnie wydzielonych pasów, do których mają wyłączny dostęp pojazdy przewożące kilka osób lub spełniające specjalne wymogi ekologiczne (w języku angielskim tzw. HOV lane - High-occupancy Vehicle lane). Jak donosi portal ngvglobal.com, Arnold Schwarzeneger - gubernator stanu Kalifornia - podpisał dokument uprawniający posiadaczy pojazdów zasilanych CNG oraz samochodów elektrycznych do jednoosobowych przejazdów takimi trasami do 1 stycznia 2015 roku. Pojazdy hybrydowe zasilane benzyną stracą do tego uprawnienia 1 stycznia 2011 roku.
Więcej informacji:
http://cng.auto.pl/pl/component/content … hicle.html

---
Kazachstan: pierwsza stacja CNG i przetarg na 200 autobusów zasilanych gazem ziemnym
26.07.2010
Jak podaje serwis ngvglobal.com, w największym mieście Kazachstanu - Ałma Aty, powstała pierwsza stacja tankowania CNG w tym kraju. Zainstalowany osprzęt pozwoli na tankowanie 240 autobusów zasilanych tym paliwem. Miejscowa firma komunikacyjna ogłosiła już przetarg na dostawę 200 12-metrowych autobusów komunikacji miejskiej zasilanych sprężonym gazem ziemnym.
Więcej informacji
http://cng.auto.pl/pl/component/content … lmaty.html

---
Strefy ekologiczne w miastach europejskich - gdzie pojazdy CNG mają ulgi?
W ramach programu wdrażania CNG we flotach, realizowanego wspólnie przez cng.auto.pl i Mazowiecką Agencję Energetyczną, powstała specjalna mapa obrazująca strefy ekologiczne w miastach europejskich. Są to przedsięwzięcia władz mające na celu ograniczenie ruchu mało ekologicznych pojazdów i wspieranie rozwoju niskoemisyjnych paliw w transporcie kołowym. Mapa stanowi wstęp do bardziej szczegółowego opracowania, które zostanie opublikowane w ciągu najbliższych miesięcy.
Więcej informacji
http://cng.auto.pl/pl/component/content … e/324.html

Stacje tankowania CNG
---
Podwyżka cen CNG na stacjach PGNiG. Teraz 2,28zł brutto za 1m3 (1,87zł netto)
Z dniem 14 lipca na stacjach Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, zostanie podniesiona cena paliwa CNG. Wg nowego cennika wynosi ona 2,28zł brutto za 1m3 (1,87zł netto). Wg nieoficjalnych informacji cena 1m3 CNG będzie ustalana teraz w połowie każdego miesiąca na poziomie 55% ceny oleju napędowego.
Więcej informacji:
http://cng.auto.pl/pl/component/content … -2010.html

---
Zmiany na stacjach - Dzierżoniów, Poznań
-
Dzierżoniów - otwarcie stacji po remoncie
Stacja CNG po przeprowadzeniu remontu została przywrócona do użytku publicznego.
http://cng.auto.pl/component/content/ar … zierzoniow
-
Poznań - przedłużenie czasu pracy stacji
Został wydłużony czas pracy stacji w Poznaniu. Aktualnie w dni powszednie na stacji zatankujemy się przez całą dobę.
http://cng.auto.pl/component/content/ar … acja-pozna

---
Stacje niedostępne publicznie - Poznań, Przemyśl, Zgorzelec
W czerwcu postanowiliśmy rozpocząć szeroko zakrojone działania na rzecz udostępnienia dla użytku publicznego trzech wyłączonych stacji CNG – w Poznaniu, Przemyślu i Zgorzelcu.
-
Poznań - Kostrzewo
Części użytkowników z Wielkopolski ta stacja jest już znana. Jest ona uruchomiania w awaryjnych sytuacjach. Jednak wnosimy, że skoro wówczas nie ma przeszkód dla tankowania pojazdów prywatnych, również w normalnych sytuacjach powinna ona być dostępna dla użytku publicznego, nawet w godzinach 7:00-15:00 w dni powszednie.
http://cng.auto.pl/forum/stacja-cng-poz … -vt831.htm
-
Przemyśl
Stacja tankuje autobusy, niedługo przybędzie pojazdów komunikacji miejskiej w tym mieście zasilanych CNG. Czemu nie ma możliwości tankowania pojazdów? Przy innych zajezdniach istnieje taka możliwość, a w Przemyślu wyraźnie pozbawiono jej użytkowników.
http://cng.auto.pl/forum/stacja-cng-prz … -vt128.htm
-
Zgorzelec
Doskonałe położenie stacji, bezkonkurencyjne ceny paliwa w okolicy oraz zoptymalizowana wydajność pozwala sądzić, że ta stacja musi być czynna. Kiedy wreszcie ruszy po awarii?
http://cng.auto.pl/forum/stacja-cng-zgo … -vt253.htm

---
Czechy. Dynamiczny rozwój rynku CNG - dwie nowe stacje - Česká Lípa i Svoboda nad Úpou
28.07.2010, Karol Wieczorek
W Czechach otwarto w lipcu dwie nowe stacje tankowania sprężonego gazu ziemnego - w Česká Lípa i Svoboda nad Úpou. Będą one obsługiwały miejscowe zakłady kołowej komunikacji zbiorowej. Na stacjach została udostępniona również możliwość publicznego tankowania. Otwarcie nowych stacji u naszego południowego sąsiada jest tym ważniejsze, że są one położone blisko granicy Polski.
Więcej informacji:
http://cng.auto.pl/pl/component/content … -upou.html

Wieści z rynku motoryzacyjnego

Samochody osobowe
---
Fiat Doblo - Znamy ceny wersji 1.4 Natural Power
Poznaliśmy ceny nowego Doblo Natural Power. Na rynku włoskim za podstawową wersję osobową tego pojazdu trzeb zapłacić od 20 050 euro. Szczegółową specyfikację techniczną tego pojazdu znajdziecie Państwo w naszym katalogu tutaj:
http://cng.auto.pl/pojazdy/osobowe/konw … ural-power

---
VW Caddy Life EcoFuel - kuracja odmładzająca
22 lipca 2010 roku po raz pierwszy przedstawiono odmłodzoną wersję VW Caddy Ecofuel. Ten produkowany w Pozaniu pojazd zyskał nowy wygląd zewnętrzny, upodabniający go do obecnej linii koncernu z Wolfsburga. Pod maską odświeżonej wersji znajdzie się obecnie montowany silnik zasilany gazem ziemnym - 2.0 EcoFuel o mocy 109 KM. Na razie nie znamy dalszej specyfikacji technicznej. Będzie ona sukcesywnie zamieszczana w naszym katalogu pojazdów CNG.
Więcej informacji:
http://cng.auto.pl/pl/pojazdy/osobowe/k … -2010.html

Samochody dostawcze
---
VW Caddy Furgon - testuj w Poznaniu z Krotoski-Cichy!
Przypominamy o możliwości testowania VW Caddy Furgon 2.0 EcoFuel CNG w Poznaniu. Wszystko dzięki uprzejmości Autoryzowanego Dealera VW i Audi Krotoski-Cichy.
Więcej informacji: http://cng.auto.pl/forum/viewtopic.php?t=520

Autobusy
---
Powstał pierwszy katalog ofertowy autobusów zasilanych CNG
W ramach projektu wykonywanego wspólnie przez Mazowiecką Agencję Energetyczną i cng.auto.pl powstał katalog ofertowy autobusów zasilanych CNG. Znajdziecie tam Państwo ofertę najpopularniejszych autobusów przystosowanych do zasilania gazem ziemnym dostępnych na rynkach europejskich.
Więcej informacji
http://cng.auto.pl/pl/component/content … -2010.html

Ciężarowe
---
Scania zaprezentuje nowy silnik gazowy na targach IAA Hanower 2010
22.07.2010
Na zbliżających się targach IAA w Hanowerze 2010 Scania zaprezentuje zupełnie nowy silnik zasilany sprężonym gazem ziemnym (CNG). Silnik będzie miał moc 270 lub 310 KM. Nowe jednostki napędowe będą spełniały normę emisji spalin EURO V oraz EEV. Będą instalowane zarówno w autobusach, jak i pojazdach ciężarowych.
Więcej informacji:
http://cng.auto.pl/pl/component/content … -2010.html

---
Na wystawie IAA Volvo zaprezentuje wyjątkowe, &quot;zielone&quot; technologie
2010-07-09
System transportowy jutra będzie systemem zrównoważonym, zarówno pod względem ochrony środowiska, jak i kosztów. Z takim właśnie przesłaniem Volvo Trucks pojawi się na wystawie IAA w Hanowerze, odbywającej się w dniach 23-30 września br., prezentując wyjątkowe, nowe proekologiczne technologie wyznaczające drogę ku przyszłości.
Więcej informacji:
http://cng.auto.pl/pl/component/content … n-cng.html

SPORT
---
Maciek Steinhof umacnia się na pozycji lidera w Scirocco R-Cup! Hołowczyc tuż za podium.
W trzeciej turze pucharu Scirocco R zasilanego wyłącznie biometanem bioCNG, bardzo dobrą jazdą popisali się kierowcy z Polski. Maciej Steinhof, lider klasyfikacji generalnej zajął drugie miejsce, plasując się tuż za zwycięskim Stefano Proetto z Niemiec. Tym samym Steinhof umocnił się na pozycji lidera spośród całej stawki. Bardzo dobrą lokatę zajął występujący gościnnie Krzysztof Hołowczyc. Startując w grupie kierowców &quot;legendy sportu&quot; ukończył zmagania na torze Norisring na 4. miejscu. Natomiast Adam Gładysz na pewno nie zaliczy startu w Norymberdze do udanych. Polak po kwalifikacjach zajmował przyzwoite miejsce, jednak z powodów technicznych musiał zrezygnować z dalszej jazdy na 5. okrążeniu. Kolejne dwa wyścigi na torze Nürburgring już 7 i 8 sierpnia!
Więcej informacji
http://cng.auto.pl/pl/component/content … iogas.html

[u]Działalność cng.auto.pl[u]
---
Test Volkswagena Caddy Furgon EcoFuel i śmieciarki Mercedes Econic NGT zasilanych gazem ziemnym
dzięki uprzejmości Dealera Volkswagen Krotoski-Cichy z Poznania oraz Mercedes Benz Warszawa przy wsparciu portalu cng.auto.pl

W lipcu 2010 roku mieliśmy możliwość testowania dwóch pojazdów zasilanych sprężonym gazem ziemnym (CNG) - VW Caddy Furgon EcoFuel i Mercedes Econic NGT. To paliwo gazowe zdobywające coraz większe uznanie wśród użytkowników, pozwala na znaczne zmniejszenie bądź wyeliminowanie szkodliwych spalin (całkowicie sadzy, a o kilkadziesiąt procent dwutlenku węgla i tlenków azotu). Ponadto przy obecnych cenach paliw jest znacznie tańsze w eksploatacji - koszty w warunkach miejskich w porównaniu do oleju napędowego są niższe o ok. 30%.
Więcej informacji:
http://cng.auto.pl/pl/component/content … owsze.html

---
Apel o wsparcie promocji CNG w Polsce!
Szanowny użytkowniku, prowadzisz własną stronę, jesteś zainteresowany promocją CNG w Polsce, podoba Ci się nasz serwis, dodaj linki naszych serwisów do swojej strony.
http://www.cng.auto.pl
http://www.cng.auto.pl/forum
http://mapa.cng.auto.pl

---
cng.auto.pl - teraz również na motostat.pl
Cały czas staramy się udoskonalać dostęp do informacji z naszego portalu. W tym celu niedawno
cng.auto.pl dołączyło do elitarnego grona klubów kierowców reprezentowanych na portalu motostat.pl Jednocześnie zachęcamy wszystkie osoby do monitorowania wydatków na swój pojazd dzięki narzędziom dostępnym on-line na motostat.pl
Więcej informacji: http://www.motostat.pl/clubs/info/id/125

---
Tankujesz CNG, zapisz swoje współrzędne!
Ponawiamy prośbę zapisywania współrzędnych GPS stacji CNG w Polsce. Posługując się własną nawigacją, a następnie podając współrzędne na naszym forum przyczynicie się do stworzenia pierwszego kompletnego wykazu współrzędnych stacji CNG w Polsce.
Współrzędne stacji można wpisać w wątku na forum lub przesłać bezpośrednio mailem na adres: biuro@cng.auto.pl
Więcej informacji oraz miejsce do podawania zapisanych współrzędnych:
http://cng.auto.pl/forum/viewtopic.php?t=521

---
Poszukujemy osób do pisania o CNG
Posiadasz samochód zasilany CNG? Interesujesz się tym paliwem? Zapraszamy do pisania publikacji na ten temat. Chętnie zamieścimy je na naszej stronie internetowej oraz jako wyróżnione wątki na forum. Bliższe informacje po kontakcie z zespołem redakcyjnym cng.auto.pl
Poszukujemy również osób gotowych wklejać na forum aktualności na temat CNG.
W ostatnim miesiącu otrzymaliśmy publikację porównującą rozwój rynku CNG w Polsce i w Indiach. Artykuł przesłała nam autorka, Pani Barbara Kluza. Został on umieszczony na naszym portalu w tym dziale:
http://cng.auto.pl/pl/artykuly.html

Osoby zainteresowane zamieszczaniem swoich publikacji prosimy o kontakt:
e-mail: biuro@cng.auto.pl
Tel. 790-533-121

Napisano o CNG
---
Autoflesz.pl, 16.07.2010 | VW Caddy 2.0 eco fuel - zaledwie 12,99 zł na 100 km!
http://www.autoflesz.pl/artykuly/5728,V … 00_km.html
---
Puls Biznesu, 23.07.2010 | PGNiG buduje terminal gazu CNG w Trójmieście
http://cng.auto.pl/pl/component/content … izesu.html
---
Echo Dnia, 27.07.2010 | Co się teraz opłaca? Jazda na gazie!
http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar … /991044789
---
wnp.pl, 28.07.2010 | 70 MAN&quot;ów dla stolicy
http://motoryzacja.wnp.pl/70-man-ow-dla … 1_0_0.html
---
Puls Biznesu, 29.07.2010 | USA: Demokraci chcą aut na CNG
http://cng.auto.pl/pl/component/content … a-cng.html
---
Teraz Radom, 29.07.2010, s.10 | Najbardziej opłaca się jazda na gazie
http://terazradom.pl/files/teraz_radom_2010-07-29.pdf

Życzę miłej lektury powyższych informacji oraz zapraszam do odwiedzania portalu cng.auto.pl

Karol Wieczorek
cng.auto.pl