21.12.2015
Jaką instalację LPG wybrać?

Hyundai i30 (2009), 1.4 109 KM (80 kW)


Uwagi pytającego:

Zastanawiam się nad STAGiem 300 ale może jakieś podpowiedzi, jaką do tego listwę, reduktor itd. A no i właśnie chcę zmienić olej. Podobno też dobrze wybrać taki aby chronił przed siarką powstałą z gazu. Czy to prawda? Auto ma 110tys. km przebiegu i myślałem nad Castrolem EDGE 5W40. Może być?

Praktyk:

Pytanie o taki samochód pojawiło się już w dziale Praktyk radzi. Oto link do odpowiedzi.

Jaką instalację LPG wybrać? Hyundai i30 (2010), 1.4 109 KM (80 kW)

STAG 300 to dobra propozycja, choć nowocześniejszym sterownikiem jest STAG QBOX.

Silnik ten nie jest wymagający pod kątem doboru komponentów i będzie pracował prawidłowo na standardowych podzespołach dostarczanych w zestawach montażowych producentów instalacji gazowych.

Co do oleju to musi on spełniać wymagania producenta silnika (specyfikację lepkościową wg SAE i specyfikację jakościową wg API). Często producent narzuca także własne wymagania w postaci norm fabrycznych. Wszystkie te informacje znajdują się w instrukcji obsługi samochodu.

LPG faktycznie zawiera sporo siarki w swoim składzie (5 razy więcej niż benzyna) z uwagi na konieczność nawaniania (robi się to związkami siarki). Nie jest to jednak zawartość mogąca destrukcyjnie wpływać na silnik.

Teoretycznie im więcej siarki w paliwie tym olej powinien mieć większą liczbę zasadową TBN.

Wydaje mi się jednak, że jeśli olej będzie dobrany zgodnie z w.w. wymaganiami producenta lub będzie je przewyższał i będzie terminowo wymieniany to wszystko będzie OK bez względu na rodzaj paliwa.

Bardzo ważne dla tego silnika jest okresowe sprawdzanie (zgodnie z wymaganiami producenta) i ewentualna korekta wartości luzów zaworowych.

Do tego samochodu pasują instalacje:
AGIS, BRC, Elpigaz, KME, LANDI RENZO, Lovato, LPGTECH, Optima, Prins, STAG, Tartarini, Vialle, Zavoli, Zenit.Ekologiczne oszczędzanie dzięki LPG

Ładowanie video...
gazeo.pl 2007-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.