29.09.2010
Jaką instalację LPG wybrać?

Jak to w końcu jest z tym Mondeo Mk3?

samochód: Ford Mondeo 2001 r.

Pytanie

Zastanawiam się nad zakupem Forda Mondeo trzeciej generacji, w silniku benzynowym 1,8 lub 2,0. Chciałbym wyposażyć takowego Forda w instalację gazową, jednak po komentarz ludzi na forach internetowych widzę, że opinie są różne. Pewien tygodnik motoryzacyjny np. zdecydowanie odradza instalacje w Mondeo Mk3, tłumacząc, że silniki tegoż samochodu źle znoszą instalację gazową. Jak to w końcu jest z tym nieszczęsnym Mondeo? Jeżeli nawet silniki w Mondeo Mk3 źle znoszą gaz, czym to może się objawiać? Dużą awaryjnością? Czy też po prostu chodzi o to, że do tego silnika wymagana jest jakaś droga instalacja, zdecydowanie przewyższająca koszt ok. 3000zł?

Praktyk:

Głównym i praktycznie jedynym zagrożeniem w przypadku eksploatacji na gazie silników 1.8 i 2.0 Mondeo Mk3 jest przedwczesne zużycie głowicy. Dlatego w przypadku adaptacji tego silnika na gaz należy dodatkowo zamontować zestaw do lubryfikacji gniazd zaworowych mający na celu zmniejszyć ryzyko przedwczesnego zużycia głowicy. Bardzo ważne jest by instalacja była prawidłowo wyregulowana (skalibrowana) tak by silnik nie pracował na zbyt ubogiej mieszance.
Przy prawidłowo dobranej, dobrze zamontowanej i skalibrowanej instalacji wraz z systemem lubryfikacji oraz przy odpowiednim regularnym serwisowaniu auta wspomniane niebezpieczeństwo jest bardzo małe. Wiele jeżdżących takich aut robi bezawaryjnie duże przebiegi - w swoim doświadczeniu spotykam takie silniki z przebiegami na gazie powyżej 100 tysięcy km.

Ekologiczne oszczędzanie dzięki LPG

Ładowanie video...
gazeo.pl 2007-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.