REKLAMA
16.08.2011

Ameryka się konwertuje

Na drogi amerykańskiego stanu Mississippi wyjechała kolejna niewielka flota pojazdów adaptowanych na zasilanie niedrogim i ekologicznym autogazem. Nie wiadomo, czy w ten sposób uda się zmniejszyć rosnący gwałtownie dług publiczny pchający USA w kierunku załamania finansowego, przy którym Grecja będzie tylko igraszką, ale operatorowi na pewno się opłaca.

REKLAMA
33-osobowy model UniversalGlaval Bus33-osobowy model Universal


Operator komunikacji publicznej, firma Coast Transit Authority, nawiązała współpracę z Alliance AutoGas - siecią skupiającą zakłady montażowe oferujące usługi o uznanej jakości - by dokonać adaptacji czterech używanych przez siebie autobusów marki Glaval. W Europie do dokonania tego typu operacji konieczny byłby układ gazodieslowski, ale nie zapominajmy, że w USA nawet średniej wielkości pojazdy użytkowe (przez co należy rozumieć także autobusy mogące przewozić do 40 pasażerów) są napędzane silnikami benzynowymi. Sprawę dodatkowo upraszcza fakt, że zabudowy firmy Glaval wykonywane są na podwoziach Forda i General Motors, a technika konwertowania ich silników jest opanowana już od pewnego czasu.

Współpraca CTA i Alliance AutoGas nie ogranicza się do montażu instalacji w pojazdach. Ponieważ infrastruktura do tankowania autogazu jest w Stanach nadal w fazie raczkowania, wspólne przedsięwzięcie zakłada również wybudowanie stacji LPG na terenie bazy CTA (za której zaopatrzenie odpowiadać będzie kolejny partner projektu, Nantucket Energy Corp) oraz szkolenia kierowców i serwisantów w zakresie obsługi nowych elementów w pojazdach, odpowiedzialnych za ich bardziej ekonomiczną i ekologiczną eksploatację. A skoro mowa o ekonomii, operator spodziewa się zaoszczędzić ponad dolara na każdym zatankowanym galonie paliwa, co przy obecnych cenach oznacza ok. 30-procentową redukcję kosztów bieżących. Konwersja ma także przyczynić się do wydłużenia żywotności silników, które zmienią dietę z benzynowej na gazową. Życzymy powodzenia i szerokiej drogi!


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: Domestic Fuel, Glaval Busgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.