REKLAMA
03.12.2015

Autogaz: drożej, ale stabilnie

Nie lubimy informować o rosnących cenach LPG, ale przecież nie będziemy pisać, że spadają, kiedy tak nie jest. Na szczęście po kilku tygodniach podwyżek przyszedł czas na chwilę wytchnienia. Na ile trwałego?
REKLAMA

Pod koniec września 2015 r. średnia ogólnopolska cena litra autogazu spadła poniżej 1,80 zł. To zaostrzyło nasze apetyty na jeszcze niższe stawki, zwłaszcza że równocześnie cena benzyny sukcesywnie rosła. Cóż, rzeczywistość spłatała nam figla i dała prztyczek w nos, bo szybko nastąpiło odbicie i LPG zaczęło drożeć. Wzrosty nabrały tempa szczególnie na początku listopada – w ciągu zaledwie tygodnia średnia stawka podskoczyła o 9 gr/l, przy okazji przekraczając (magiczną/mityczną/psychologiczną – niepotrzebne skreślić) barierę 2 zł/l. Pod koniec listopada cena doszła do 2,12 zł/l, by na początku grudnia spaść o symboliczny grosz, do 2,11 zł/l. Chwila oddechu czy początek ruchu ku dołowi?

Ceny paliw na początku grudnia 2015 r.fot. gazeo.plRzadko się zdarza, by ceny na stacjach pokrywały się z ogólnopolskimi średnimi, ale się zdarza

Nie tacy jak my próbowali już wieścić i polegli, ale zdaniem analityków serwisu e-petrol.pl całkiem realne są obniżki, ponieważ LPG szybko i wyraźnie tanieje na rynku hurtowym. To z kolei oznacza, że dziś więcej w kwestii kształtowania detalicznych cen autogazu ma do powiedzenia nie pogoda i zmienność pór roku w ogóle, ale po prostu wahania stawek w hurcie. Widać to zresztą od kilku lat (niezależnie od „natężenia” zimy) i nic nie wskazuje na to, by w sezonie 2015-2016 miało być inaczej. Niemniej powstrzymamy się od dzielenia skóry na misiu i obniżki odtrąbimy dopiero, gdy faktycznie zawitają na stacje.

Nie ma jednak przeszkód dla komentowania stanu obecnego. Na tle średniej ceny benzyny „95” na poziomie 4,37 zł/l autogaz ze swoimi 2,11 zł/l niezmiennie prezentuje się bardzo atrakcyjnie, kosztując 48% ceny paliwa konwencjonalnego. Niczego tańszego ostatnio nie wymyślono i na przełom się nie zanosi, więc radzimy zachować spokój i cieszyć się oszczędnościami.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: informacja własna, e-petrol.pl (ceny paliw)gazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.