REKLAMA
29.01.2015

Brytyjczycy oszczędzili miliony dzięki LPG

Według danych firmy Autogas, brytyjskiego dystrybutora LPG, brytyjscy kierowcy łącznie oszczędzili w 2014 r. 66 milionów funtów dzięki używaniu autogazu zamiast benzyny. A trzeba pamiętać, że w Zjednoczonym Królestwie ani autogaz nie jest szczególnie tani w porównaniu z benzyną, ani liczba kierowców nie powala.
REKLAMA
Dystrybutor LPG na brytyjskiej stacji paliwfot. WikipediaDzięki takim dystrybutorom kierowcy wydali 66 milionów funtów mniej na paliwo w 2014 r.

Przypomnijmy: w Wielkiej Brytanii jest ok. 150 tys. kierowców, którzy ponad benzynę wybrali LPG, a relacja cenowa pomiędzy tymi paliwami wynosi 40%, oczywiście na korzyść autogazu. To oznacza, że oszczędności roczne wynoszą ok. 440 funtów na głowę, co w przeliczeniu daje ok. 2400 zł. Dla Brytyjczyka to może nie za wiele (równowartość tygodniowych zarobków), ale – parafrazując klasyka – ten, kto ma 440 funtów, jest bogatszy niż ten, kto ich nie ma.

Aktualnie ceny na brytyjskich stacjach kształtują się na poziomie 64,68 pensa za litr LPG i 110,33 pensa za litr benzyny. I chociaż kierowcy cieszą się ostatnio z wyraźnych obniżek stawek na dystrybutorach paliw konwencjonalnych (benzyna i olej napędowy potaniały co najmniej o 30 pensów za litr), autogaz zawsze był, jest i przynajmniej przez następne 10 lat (do czego zobowiązał się rząd) będzie najtańszą powszechnie dostępną alternatywą, zawsze o 40% bardziej przystępną niż benzyna, bez względu na aktualną cenę tej ostatniej.

Ostatnie obniżki cen benzyny i oleju napędowego to dobra wiadomość dla kierowców, ale należy pamiętać, że mogą się one okazać krótkotrwałe. Jeszcze niedawno za litr bezołowiowej trzeba było płacić rekordowo wysoką cenę 1,4 funta, a powrót do takiego poziomu wcale nie jest niemożliwy. Dzięki złożonej przez rząd obietnicy utrzymania relacji cenowej między autogazem a benzyną na niezmienionym poziomie przez następne 10 lat, jedyną gwarancją zakupu zawsze tańszego paliwa jest przesiadka na LPG.

Linda Gomersall, dyrektor generalny firmy Autogas


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: Drive LPG za Fleet Newsgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.