REKLAMA
13.02.2014

Cena LPG - trzyma fason

Wbrew naszym prognozom autogaz nie potaniał w nowym roku i trwa jak zaklęty na tym samym poziomie cenowym. Z drugiej strony, pomimo gwałtownego, choć krótkiego ataku zimy, nie podrożał. Jeżeli to komuś nie wystarcza, może jeździć na dwa razy droższej benzynie.
REKLAMA
Ceny paliw na stacji koncernowej w lutym 2014 r.fot. gazeo.plNa wielu stacjach operatorzy starają się utrzymać cenę oleju napędowego na poziomie ceny benzyny, ale nijak nie zmienia to faktu, że obydwa klasyczne paliwa są dwukrotnie droższe niż autogaz

Na początku roku cieszyliśmy się z wyhamowania trendu wzrostowego na stacjach paliw oferujących LPG i liczyliśmy na to, że może wobec braku mrozu ceny jeszcze „stopnieją”, np. do poziomu ok. 2,50  zł/l. Minął miesiąc, zima szybko przyszła i szybko poszła, a ceny właściwie ani drgnęły, wahając się jedynie w przedziale 2,65-2,67 zł/l. Powodów do szczególnej radości może i nie mamy, ale na pewno nie będziemy z tego powodu płakać. W końcu benzyna w żaden cudowny sposób w międzyczasie nie potaniała i tańszej alternatywy dla niej niż autogaz i tak nie ma. I długo nie będzie.

Był jeden tydzień, kiedy benzyna nawet o kilka groszy podrożała (z 5,29 do 5,33 zł/l, wg notowania e-petrol z 5 II 2014), ale już w kolejnym tygodniu wróciła do poprzedniego poziomu cenowego. To oznacza, że litr autogazu kosztuje 50,3% ceny litra bezołowiowej „95” albo 49,7% ceny litra oleju napędowego. Widać coraz dobitniej, że paliwo do diesli droższe niż benzyna to już nie jednorazowe zjawisko ani chwilowy trend, lecz po prostu rzeczywistość – nie zawsze daje się ją lubić, ale trzeba w niej żyć. Dużo łatwiej żyje się natomiast, gdy ma się samochód tankowany LPG. Zresztą, co tu dużo gadać – tak było przez ponad 20 ostatnich lat i nie widać powodu, żeby nie miałoby tak być dalej.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: informacja własna, e-petrol.plgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.