REKLAMA
07.11.2011

Ceny autogazu na zimno - komentarz POGP

Każdego dnia docierają do nas informacje na temat cen paliw i przyczyn ich wzrostu. Większość z tych doniesień budzi spore zaniepokojenie wśród kierowców, ze szczególnym uwzględnieniem osób, które ze względów ekonomicznych zdecydowały się na korzystanie z autogazu jako paliwa w swoich pojazdach. Autogaz zawsze stanowił alternatywę w stosunku do innych nośników energii dzięki swojej cenie, jednak czy teraz ma stracić tą pozycję?

REKLAMA
dyr. Andrzej OlechowskiPOGPdyr. Andrzej Olechowski


Odpowiedź na to pytanie kryje się w zimnej analizie danych historycznych. LPG to produkt sezonowy i już od kilkunastu lat zawsze obserwuje się wzrost cen w sektorze autogazu w okresie wrzesień-listopad. Taka czasowa zmiana wynika ze zwiększonego popytu na ten produkt w innych sektorach rynku (np. do celów grzewczych), a tym samym wzrostu cen zaopatrzeniowych.

Ceny wszystkich paliw w ostatnim czasie zmieniały się bardzo dynamicznie, a ich wahania zależały od wielu czynników, w tym również od wahań cen ropy, jak i sytuacji na rynkach walutowych. Od prawie trzech tygodni mamy już jednak do czynienia z sytuacją, kiedy średnie ceny detaliczne autogazu wykazują tendencje stabilną - średnia cena detaliczna na stacjach wynosi 2,84 zł/litr i stanowi niecałe 53% ceny detalicznej benzyny Euro 95. Według wszelkich dostępnych analiz, o ile cena autogazu nie przekracza 60% ceny benzyny, to zdecydowanie warto rozważyć instalację LPG w swoim samochodzie. A więc nadal jest to wyjątkowo opłacalna zmiana. Dodatkowo warto wspomnieć, że od początku 2012 roku należy spodziewać się wzrostu cen oleju napędowego w związku z zakończeniem okresu przejściowego dla Polski w stosowaniu niższej stawki akcyzy, jednak LPG to zagadnienie nie dotyczy!

W kwestii innych europejskich regulacji prawnych oraz polityki naszego państwa, również powinniśmy być w miarę optymistycznie nastawieni. W projekcie polskiego budżetu na 2012 rok stawki akcyzy pozostawiono bez zmian. Miejmy nadzieję, że stara-nowa koalicja rządowa podtrzyma dotychczasowe stanowisko w odniesieniu do regulacji krajowych, jak i w odniesieniu do propozycji europejskich dotyczących lat następnych, wobec których zgłaszany jest zdecydowany sprzeciw branży. Nadal trwają prace w Brukseli nad nowym systemem opodatkowania produktów energetycznych. Coraz więcej państw zgłasza swoje zastrzeżenia, jak również pojawiają się zmodyfikowane, kompromisowe propozycje, tj. mniej dotkliwe dla autogazu.

Zachowajmy zdrowy rozsądek i spokój. Wszyscy jesteśmy ekonomistami na swój własny użytek i potrafimy liczyć!

Andrzej Olechowski
POGP

Andrzej Olechowski jest dyrektorem Polskiej Organizacji Gazu Płynnego. Organizacja skupia firmy działające w branży LPG. Jej celem jest działanie na rzecz rozwoju branży gazu płynnego, w tym także autogazu.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

gazeo.pl
źródło: POGPgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.