REKLAMA
09.05.2016

Już prawie 3 l LPG za litr benzyny!

Tak tanio dawno nie było – przy 1,59 zł za litr autogazu i 4,38 zł za litr „dziewięćdziesiątki piątki”, relacja cenowa na linii LPG-benzyna wynosi 36,3%. Jak tak dalej pójdzie, za litr benzyny będzie można wkrótce kupić 3 litry jej tańszego odpowiednika.
REKLAMA
Ceny paliw na stacji marketowejfot. gazeo.plJeżeli ktoś dziesiąty rok czeka, by się upewnić, że autogaz się opłaca, jedynym ratunkiem są stacje przy hipermarketach - tam na paliwach konwencjonalnych można oszczędzić kilka groszy. Tylko czy nie lepiej oszczędzać 2,70 zł na każdym zatankowanym litrze?

Kiedy ostatnio cena autogazu kształtowała się na podobnie atrakcyjnym poziomie? Jeżeli pamięć i zapiski nas nie mylą, było to w drugiej połowie 2008 r., tuż przed rozpoczęciem globalnego kryzysu gospodarczego – wtedy stosunek cen wynosił 33%, a za litr LPG można było w Łodzi zapłacić 1,47 zł na stacji koncernowej. Dziś jest podobnie – stacje tej samej sieci żądają 1,52-1,58 zł/l, ale można kupić paliwo taniej (znaleźliśmy po 1,44 zł/l i to wcale nie na stacji indywidualnej). Benzynę poniżej 4,30 zł/l da się kupić już właściwie tylko na stacjach samoobsługowych.

Cena LPG od kilku tygodni pozostaje stabilna (ok. 20 kwietnia wzrosła na tydzień o 2 gr/l, po czym wróciła do ustalonego wcześniej poziomu), benzyna natomiast (podobnie jak olej napędowy) systematycznie drożeje, i to w dość szybkim tempie – między ostatnim notowaniem w kwietniu a pierwszym majowym cena „bezołowiowej” podskoczyła aż o 10 gr/l. Paliwo dieslowskie zachowuje się podobnie, choć w tej chwili jest o ok. 40 gr/l tańsze od benzyny. Jest to różnica nie obserwowana od dawna (olej napędowy przez dłuższy czas szedł z benzyną łeb w łeb pod względem ceny), ale nie zmienia to faktu, że LPG kosztuje 39,6% ceny ON.

W związku z nadchodzącymi wakacjami wyjątkowo niska cena autogazu to bardzo dobra wiadomość. Warto przeprowadzić przegląd i ewentualny serwis instalacji gazowej przed wyjazdem (zwłaszcza jeżeli coroczna inspekcja wypada w trakcie wakacji lub tuż po albo widać pierwsze oznaki niedomagania któregoś z komponentów), żeby niespodziewana awaria nie pogrążyła większych niż w ostatnich latach oszczędności. Szerokiej drogi i tanich tankowań!


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: informacja własna, e-petrol.plgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.