REKLAMA
31.03.2011

Kolejne wyróżnienie dla Fiata

Czwarty rok z rzędu marka Fiat uzyskuje najniższy poziom emisji CO2 wśród pojazdów sprzedawanych w Europie. Średnia emisja na jeden pojazd sprzedany w na starym kontynencie w 2010 r. wyniosła 123,1 g/km. Wynik jest o 4,7 g/km niższy niż uzyskany w 2009 r.

REKLAMA
Stosowany we Fiacie Doblo i Pandzie dwupaliwowy (benzyna, CNG) silnik 1,4 spełnia wymagania Euro5FiatStosowany we Fiacie Doblo i Pandzie dwupaliwowy (benzyna, CNG) silnik 1,4 spełnia wymagania Euro5


W ciągu ostatnich 4 lat średni poziom emisji dwutlenku węgla w samochodach Fiat obniżył się o 10% ze 137,3 do 123,1 g/km, zatem włoski producent już dziś osiągnął wynik poniżej poziomu ustalonego przez UE na 2015 r. (130 g/km). Jest to z pewnością zasługa oferowanych przez Fiata pojazdów, wśród których dominują modele małolitrażowe, charakteryzujące się niską emisją szkodliwych składników spalin. To właśnie w takich pojazdach tkwi ekologiczny potencjał, co potwierdzają ostatnie opracowania Fiata, np. w postaci silnika TwinAir (produkowanego w Bielsku Białej). Fiat konsekwentnie rozwija również swoje jednostki napędowe pod kątem zastosowania gazowych paliw alternatywnych (LPG, CNG), uważając, że jedynie ten kierunek rozwoju pozwala osiągnąć niską emisję CO2, bez stosowania, np. skomplikowanych, hybrydowych układów napędowych.

Cała Grupa Fiat również okazała się pierwsza w rankingu pod kątem najmniejszej emisji CO2, osiągając wynik 125,9 g/km (5 g/km mniej niż w 2009 r.). Wyniki zostały potwierdzone przez firmę JATO Dynamics, światowego lidera w zakresie konsultacji i badań dotyczących przemysłu samochodowego.

Ważnym rozwiązaniem w ograniczaniu zużycia paliwa, a tym samym emisji szkodliwych składników spalin w codziennej eksploatacji jest system eco:Drive (zbierający parametry jazdy, które można zapisać na pamięci zewnętrznej i przeanalizować za pomocą dedykowanego oprogramowania we własnym komputerze). Dzięki temu każdy użytkownik samochodu Fiat może doskonalić technikę jazdy, poprawiając warunki życia w naszych miastach.

Wszystkie technologie i działania ekologiczne Fiata są obecnie skupione wokół marki Air Technologies, która miała premierę na tegorocznym salonie genewskim. Technologie te są pogrupowane według różnych obszarów działania i obejmują silniki z podwójnym (benzynowo-gazowym) układem zasilania, systemy start&stop i inne rozwiązania mające na celu ograniczanie emisji szkodliwych składników spalin .

Air Technologies będą towarzyszyć wszystkim wydarzeniom reklamującym gamę modeli Fiata w 2011 roku w celu podkreślenia „ekologicznego” podejścia włoskiego producenta do opracowywanych rozwiązań, co zawsze charakteryzowało tę markę.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Piotr Złoty
źródło: Fiatgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.