REKLAMA
Zamknij
Następne zdjęcie
Cała galeria
1 z 3
Kraje z największą liczbą stacji autogazu w 2010 roku / fot. WLPGA poprzednie następne
26.03.2012

Raport POGP: autogaz na świecie

Raport POGP: autogaz na świecie fot. POGP

Roczny Raport POGP stanowi interesujące źródło wiedzy o światowym rynku LPG. Wśród wielu danych i zestawień, znaczną część opracowania stanowią informacje o branży autogazu. Wyłania się z nich ciekawy obraz liderów i outsiderów branży autogazu.
REKLAMA

Producenci/konsumenci

Najwięksi producenci LPG w 2010 roku fot. WLPGANajwięksi producenci LPG w 2010 roku

Stany Zjednoczone są największym producentem LPG na świecie, mając 20-proc. udział w światowej produkcji gazu płynnego. Do pierwszej piątki liderów w produkcji LPG zalicza się także Arabię Saudyjską, Chiny, Rosję oraz Indie. Dopiero na dziewiątym miejscu notowana jest Norwegia, która jest największym producentem europejskim (jeśli nie liczyć Rosji). Giganci rynku LPG wyprodukowali w 2010 roku łącznie 253,8 milionów ton, co w porównaniu do roku wcześniejszego stanowi wzrost o 4%.

Na tle całego świata, produkcja europejska LPG to zaledwie 10,5 % rynku. Najwięcej produkuje Norwegia (6,8 mln ton), której niemal cała produkcja bazuje na wydobyciu naturalnym i przeróbce gazu ziemnego (!). Drugą lokatę zajmuje Wielka Brytania (4,9 mln ton), na trzecim miejscu plasują się Niemcy (2,6 mln. ton). W skali ogólnoeuropejskiej, gaz płynny pochodzący z wydobycia naturalnego to 36% produkcji, a z procesu rafineryjnego – 63%. W skali globalnej proporcje są odwrotne: 53 % stanowi wydobycie naturalne, 47% – produkcja rafineryjna.

Największym konsumentem LPG są Stany Zjednoczone, których zapotrzebowanie na gaz płynny stanowi aż 22,5% światowej konsumpcji! Cała Europa zużywa rocznie 30,5% globalnej produkcji LPG. Największym konsumentem gazu płynnego w Europie są Francja (3,9 mln. ton) oraz Turcja (3,7 mln. ton). Dane globalne produkcji i konsumpcji LPG nie odzwierciedlają jednak sytuacji w branży autogazu.  

Konsumpcja autogazu

Najwięksi konsumenci autogazu na świecie w 2010 rokufot. WLPGANajwięksi konsumenci autogazu na świecie w 2010 roku

Podobnie jak w latach minionych, autogaz pozostaje najszybciej rozwijającym się sektorem gazu płynnego. W skali światowej, LPG jako paliwo samochodowe stanowi 9,2% całej konsumpcji. W Europie jest to aż 25%! W obu przypadkach zużycie autogazu wzrosło, o odpowiednio 7,2% i 4,3%. Zdecydowanym liderem tego segmentu pozostaje Korea Południowa, która zużywa rocznie 19% (4,5 mln ton) całej światowej konsumpcji autogazu. Na drugiej pozycji notowana jest Turcja (2,5 mln ton). Zmianę zanotowano na pozycji trzeciej. Polskę, z 1,6 mln ton konsumpcji autogazu, wyprzedziła Rosja, notując zużycie na poziomie 2,3 mln ton. Kolejne miejsca zajmują: Włochy, Japonia i Australia. Interesująco wygląda sytuacja na greckim rynku autogazu, który, co należy podkreślić, jest wciąż marginalny (18 tys. ton). W okresie głębokiego kryzysu i niepokojów społecznych zużycie autogazu wzrosło tam o 100%. Odmiennie ukształtowała się sytuacja na bogatym rynku duńskim, na którym zanotowano aż 75-proc. spadek konsumpcji autogazu. Wiąże się to z bardzo wysokimi obciążeniami fiskalnymi LPG stosowanego jako paliwo dla motoryzacji. Akcyza na autogaz wynosi w Danii aż 500 euro za tonę, co w praktyce zabija rynek gazu płynnego.

Auta z instalacjami LPG

Kraje z największą liczbą samochodów zasilanych LPG w 2010 rokufot. WLPGAKraje z największą liczbą samochodów zasilanych LPG w 2010 roku

Auta zasilane LPG stanowią niespełna 3% wszystkich samochodów. Na całym świecie jeździ 17 mln 743 tys. pojazdów zasilanych LPG, z czego ponad 50% w Europie (9 mln 52 tys.). W 2010 roku ich liczba wzrosła o 1 mln 40 tys. Najwięcej samochodów zasilanych autogazem jeździ w Turcji, Polsce oraz w Korei Płd.  Znaczny wzrost zanotowano w Rosji, gdzie wzrosła także konsumpcja autogazu. Zmianom tym nie towarzyszył rozwój infrastruktury do tankowania, spodziewany w najbliższych latach.

Oprócz rynku polskiego, na którym konsekwentnie notuje się dynamiczny wzrost liczby samochodów zasilanych autogazem, podobne tendencje występują w Niemczech (+ 200 tys. samochodów) oraz we Włoszech (+ 50 tys. aut), uznawanych za rynek w pełni ustabilizowany. Na tym tle, znów in minus, wyróżnia się rynek duński, na którym sprzedano jedynie 250 egzemplarzy samochodów z instalacją LPG.

Stacje autogazu

W 2010 roku LPG można było zatankować na 57150 stacjach autogazu na całym świecie. Ponad połowa z tej liczby przypada na rynek europejski (37029 stacji). W skali globalnej, jedna stacja autogazu sprzedała więc w 2010 r. średnio 400 ton LPG rocznie i przypadało na nią średnio 305 samochodów. W Europie jest to 207 ton sprzedanego autogazu na 224 pojazdy.


Tab 1. Zestawienie zużycia autogazu przez jeden samochód, sprzedaży LPG przez statystyczną stację oraz liczby samochodów przypadających na jedną stację, w zależności od regionu (kraju).

L.p.Kraj/RegionŚrednia ilość sprzedanego autogazu na jednej stacji LPG (ton)Liczba samochodów na jedną stację LPG (szt)Ilość zużytego gazu na jeden samochód (kg)
1Swiat4003061306
2Europa207244847
3Korea Płd276214281930
4Polska329464710

 

Źródło: POGP


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Wojciech Mackiewicz
źródło: POGPgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.