REKLAMA
20.02.2009

Terminal Morski w Szczecinie już gotowy

Zakończyła się budowa Terminala Morskiego LPG ORLEN GAZ w Szczecinie. Powstał on w portowo-przemysłowej, prawobrzeżnej części miasta, na terenie byłej Bazy Magazynowej PKN ORLEN przy ul. Gdańskiej 34. ORLEN GAZ czeka teraz na pozwolenie na użytkowanie. We wtorek 24 II 2009, na terenie inwestycji, płocka spółka przyjmie pierwszych oficjalnych gości - dziennikarzy.

REKLAMA
logoOrlen Gazlogo


Terminal zajmuje powierzchnię ponad 5 hektarów, ma nabrzeże o długości 274 metrów, a głębokość wody przy jego nabrzeżu wynosi 8 metrów. Kosztował ponad 50 mln zł. To trzeci tego typu obiekt w Polsce, drugi pod względem wielkości i możliwości przeładunkowych. Został zbudowany z myślą o operacjach związanych z przyjęciem, magazynowaniem i ekspedycją gazu płynnego. Oznacza to rozładunek LPG ze statku, magazynowanie gazu w trzech zbiornikach o łącznej pojemności 4500 m3 oraz załadunek na lądowe środki transportu. Terminal jest przystosowany do rozładunku tankowców o wyporności ok. 6 tys. DWT. Ma trzy w pełni zautomatyzowane stanowiska do przeładunku autocystern i dwa dla cystern kolejowych. A dzięki temu - ogromne możliwości operacyjne, o których przedstawiciele Spółki opowiedzą podczas konferencji prasowej.

W programie:
- Terminal Morski LPG ORLEN GAZ - wszystko o inwestycji, budowie i technologii;
- Pokaz systemów bezpieczeństwa;
- Bezpieczeństwo energetyczne - rola Terminala Morskiego LPG w rozwoju rynku gazu płynnego i realnej dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia w gaz płynny.

Szymon Araszkiewicz, analityk rynku paliw portalu e-petrol.pl, tak mówi o nowej inwestycji: „Jak do tej pory import gazu LPG do Polski z kierunku północnego nieco różnił się swoją strukturą od importu przez granicę wschodnią. Na granicy działa wiele firm sprowadzających gaz, natomiast import drogą morską był praktycznie uzależniony od dwóch. Orlen Gaz ma już terminal w Sokółce, po rozpoczęciu działalności w Szczecinie będzie mógł zatem działać na obu wspomnianych kierunkach, co umocni jego pozycję rynkową. Kluczowe znaczenie będzie jednak miała dostępność towaru i stabilność ewentualnych dostaw morskich.”


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski, Orlen Gaz, e-petrol.pl
źródło: Orlen Gaz, e-petrol.pl, informacja własnagazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.