Temat: dozator

czy w sytuacji gdy silnik krokowy w dozatorze zaczyna szwankować wymiana na nowy coś pomoże? czy czyszczenie starego ?czy wymiana całego dozatora?

2

Odp: dozator

To pytanie jest troszkę tendencyjne.
Jeśli masz pewność, że szwankuje to tak ale pewność możesz mieć tylko po wymienieniu go na nowy a to spory wydatek. Nie napisałeś jaki to model.

Podłączam się pod temat bo tez próbuje zidentyfikować powód falowania na gazie w mojej ibi z LR IG1.
Objawy standardowe faluje tylko na gazie i to w momencie kiedy auto już się nagrzeje tzn komputer nie wzbogaca już mieszanki na obrotach jałowych.
Gazownik rok temu zwrócił mi uwagę, że jedno z gniazd w dozatorze mam troszkę zowalizowane. Wczoraj zaglądając do krokowca zauważyłem że ma lekkie wgniecenie na powierzchni przylgni iglicy. Drugiego krokowca, nie wykręciłem bo śrubka była już zdezelowana.
Objawy falowania mijają po chwili od odłączenia sondy lambda. Czy może to wskazywać na jej uszkodzenie??

3

marcin123 napisał/a:

Objawy falowania mijają po chwili od odłączenia sondy lambda. Czy może to wskazywać na jej uszkodzenie

A sprawdzałeś czy jest odczyt sondy? pracuje poprawnie?

4

sonda lambda jest ok to gazownik stwierdził że dozator lub silnik krokowy no tak ale dozator cały 800zl dlatego chciałem porady czy jest możliwość wymiany samego silnika krokowego.czy jest coś co może się wyrabiać w dozatorze?

5

Niestety jest prawdopodobieństwo, że może być wyrobiony korpus dozatora. Ale spróbuj podstawić silniczek krokowy i zobacz czy będzie poprawa.

6

czesio napisał/a:
marcin123 napisał/a:

Objawy falowania mijają po chwili od odłączenia sondy lambda. Czy może to wskazywać na jej uszkodzenie

A sprawdzałeś czy jest odczyt sondy? pracuje poprawnie?

Będę dziś u mechanika przy okazji robienia hamulców, to każe sprawdzić też sondę na komputerze.

Zaznaczam, że na benzynie wszystko ok ale wiadomo na gazie układ jest dużo wrażliwszy.

7

Niech mechanik sprawdzi jakie są odczyty sondy z softu od instalacji. Landi Renzo IGS?

8

czesio napisał/a:

Niech mechanik sprawdzi jakie są odczyty sondy z softu od instalacji. Landi Renzo IGS?

Tak to igs. Lambda okazała się ok, wskazywała od 0,1 - 0,8V.
Jeszcze raz spróbowałem rozebrać dozator, niestety zdołałem wykręcić tylko krokowiec od wysokich obrotów. Pod blokiem nie poradzę sobie z uszkodzoną śruba drugiego krokowca.
Postukałem w dozator i chwilowo falowanie ustąpiło ciekawe na jak długo. W przyszłym tygodniu rozbroję go dokładniej. Dlatego mam pytanie co do czyszczenia krokowca w benzynie umyć wykręconą iglice czy też cały siłownik.  Spróbuje też zamienić silniczki
Dzięki dla ~czesia za podpowiedzi

Rafał w moim dozatorze istnieje możliwość  dokupienia osobno od dozatora krokowca a nawet stożka krokowca, niestety nie podałeś jaki masz model swojego dozatora.

9

ja też gdzieś teraz wyczytałem że można wymienić  stożek powiedzcie mi tylko czy on jest odkręcany czy wciskany.

10

Ostrożnie z czyszczeniem dozatora... jaki masz przebieg na instalacji?

11

przebieg na gazie 100000.

12

a w czym problem z czyszczeniem dozatora?

13

Dozator o dużym przebiegu może mieć wytarty korpus. Czyszcząc go powiększa się te luzy czasami do takiego stopnia, że nie da się poprawnie przeprowadzić regulacji tego systemu. Jeśli faktycznie jest ok 100tys. km to myślę, że możesz spróbować czyścić.

pozdrawiam

14

a jak to zrobić?czy trzeba wymontować cały dozator?

15

Najlepiej tak

16

tzn. jak?????

17

Odkręć go od mocowania, poodpinaj wtryczki silniczków krokowych i odłącz węże wejścia i wyjścia gazu. Będzie Ci łatwiej np. zamocować go w imadle i będziesz mógł spróbować odkręcić te śruby z którymi masz problem. Jakby coś to wklej foto.

18

odkręciłem silniki krokowe i teraz co dalej.

19

oczyść trzpienie silników krokowych i umyj wnętrze dozatora.

20

a co jeżeli to czyszczenie nie pomoże czy jest jeszcze jakaś alternatywa czy tylko pozostaje wymiana? i czy wymienić same silniczki czy cały dozator?

21

Jeśli czyszczenie nie pomogło to spróbuj wymienić same silniczki krokowe.

22

a czy wymiana samego stożka silnika krokowego też wchodzi w grę?

23

Myślę, że tak.

24

nie wiesz jak się go wymienia?

25

Jeśli dobrze pamiętam to po prostu się go wykręca.