REKLAMA
LPG
Zamknij
Następne zdjęcie
Cała galeria
1 z 14
fot. gazeo.pl / Dział SMD dysponuje dwiema zautomatyzowanymi liniami do montażu elementów elektronicznych poprzednie następne
11.02.2013

Jak powstają sterowniki STAG?

Jak powstają sterowniki STAG? fot. gazeo.pl

Firma AC S.A. jako pierwsze polskie przedsiębiorstwo z branży autogazu jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Pozyskane w związku z tym środki finansowe zostały przeznaczone na różne inwestycje związane z rozwojem firmy. Jak podkreśla prezes firmy Katarzyna Rutkowska w ostatnim okresie AC S.A. zainwestowało w rozwój produkcji i zaplecza badawczo-rozwojowego 50 mln zł.
REKLAMA

Przy okazji wizyty w zakładach produkcyjnych firmy, na przykładzie procesu wytwarzania sterowników, wiązek elektrycznych i badań jakim poddawane są produkty i prototypy oraz różnego rodzaju komponenty, mieliśmy okazję przyjrzeć się efektom tych inwestycji. To co zobaczyliśmy prezentujemy w poniższej relacji.

Linia do montażu elementów SMD na płytkach drukowanychfot. gazeo.plLinia do montażu powierzchniowego. Elementy SMD są umieszczone na nawiniętych na rolkach taśmach

Produkcja sterowników

Produkcja sterowników firmy AC S.A. rozpoczyna się od montażu elementów elektronicznych na powstających w firmie zewnętrznej płytkach drukowanych. Operację tą wykonuje ...

… dział SMD.

Tutaj w pełni zautomatyzowanym cyklu odbywa się lutowanie na płytkach drukowanych elementów elektronicznych montowanych powierzchniowo (SMD - Surface Mounted Devices).

Dział SMD dysponuje dwiema liniami produkcyjnymi wyposażonymi w najnowocześniejszy park maszynowy firmy Fuji. Obie linie są w stanie nanieść na płytki do 100 tys. elementów elektronicznych na godzinę, co pozwala na wyprodukowanie w ciągu jednej zmiany od 1,5 do 2 tys. gotowych płytek drukowanych. W skali miesiąca daje to produkcję na poziomie 50 tys. płytek przy dwuzmianowym systemie pracy. W razie potrzeby poziom ten można nawet podwoić, poprzez uruchomienie 3 zmiany i pracy w soboty.

Montaż elementów elektronicznychfot. gazeo.plMontaż elementów SMD na zbiorczych płytkach drukowanych sterowników

Jedna z linii nanosi elementy na pastę lutowniczą (jeśli na płytce znajdują się tylko elementy SMD), druga na klej (jeśli oprócz elementów SMD na płytce znajdują się także elementy przewlekane).

W praktyce każda z linii montuje elementy po jednej stronie płytki (w celu zmniejszenia wymiarów stosowane są płytki obustronnie drukowane).

„Gołe” płytki zbiorcze (składające się z 2 lub 4 pojedynczych płytek sterowników) są na początku każdej linii układane w automatycznych podajnikach. Stąd trafiają do sitodrukarki, w której nanoszona jest pasta lutownicza lub klej.

W ten sposób przygotowane płytki przemieszczają się do automatów SMD, w których nanoszone są elementy do montażu powierzchniowego (w zależności od wielkości płytki trwa to od 15 s do 1 min.).

Później płytki trafiają do pieca, w którym następuje połączenie elementów ze ścieżkami. W zależności od tego czy montaż odbywa się na klej czy na pastę temperatura wynosi od 150 do 230oC, a proces lutowania trwa od 5 do 7 minut. Na końcu linii osoby odpowiedzialne za kontrolę jakości oceniają wizualnie płytki, przekazując je do kolejnego etapu produkcji, którym jest …

Warto wiedzieć

Pasta lutownicza i klej są przechowywane w ściśle kontrolowanej temperaturze, która zawiera się w granicach 3-5oC.

… montaż liniowy.

Na tym etapie odbywa się ręczny montaż elementów przewlekanych (z nóżkami), które są zbyt duże dla automatów oraz złącz sterowników. Jest on wykonywany na dwóch stanowiskach w zależności od wielkości elementów. Uzbrojone w elementy elektroniczne płytki są montowane do ramek lutowniczych. Wykonane w nich otwory umożliwiają dostęp spoiwa lutowniczego tylko do miejsc, w których mają być wykonane połączenia.

Ręczne wstawianie elementów przewlekanychfot. gazeo.plWkładanie elementów przewlekanych w płytkę odbywa się ręcznie

Po takim przygotowaniu już na zautomatyzowanej linii na płytkę nanoszony jest topnik, który ułatwia lutowanie (usuwa tlenki w punktach lutowniczych i poprawia zwilżalność powierzchni przez cynę). Jego aktywacja odbywa się w podwyższonej temperaturze. Jest ona wytwarzana w 3 etapach . Początkowo płytki są odmuchiwane gorącym powietrzem o temperaturze 350oC, później na topnik oddziałuje promieniowanie podczerwone (temperatura 200oC). Wygrzewanie kończy się w strefie oddziaływania promienników. Tutaj nie określa się bezpośrednio temperatury, tylko ilość energii przekazywanej do płytek. Jej zmianę uzyskuje się poprzez zmianę częstotliwości pracy promienników. Temperatura na tym etapie kształtuje się w granicach 110-120oC.

. Warto wiedzieć Stosowane podzespoły elektroniczne są odporne na działanie wysokich temperatur poprzez dostosowanie do lutowania rozpływowego, w którym temperatura osiąga wartość rzędu 260oC.. Tak przygotowana płytka trafia nad tygiel z roztopioną cyną rozgrzaną do temperatury 245oC. Na tym etapie następuje lutowanie elementów do ścieżek płytki.. Później płytki trafiają do strefy chłodzenia, gdzie początkowo są studzone bez wymusz…
 

Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu

Dalsza część artykułu na następnej stronie. Zachęcam do przeczytania.
Pozostało: 67%


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Piotr Złoty
źródło: AC S.A., relacja własnagazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.