REKLAMA
LPG
06.12.2016

Wszystko przez gaz - LPG nie nadaje się do nowych samochodów

REKLAMA

Coraz częściej do warsztatów LPG trafiają nowe samochody. Słyszy się czasami opinie, że gaz nie nadaje się do nowych samochodów, że LPG niszczy ich silniki, a oszczędności związane z eksploatacją na gazie są minimalne. Czyli znowu wszystko przez gaz.
REKLAMA

Czy aby na pewno tak jest?

Przedstawiciele niektórych producentów pojazdów faktycznie zabraniają montażu instalacji gazowych w nowych samochodach, strasząc użytkowników utratą gwarancji (przynajmniej na silnik). Tylko czy faktycznie przemawiają za tym względy techniczne?

Skoda Octavia RS z instalacją gazową STAG 400 DPIfot. gazeo.plSkoda już od 10 lat oferuje samochody z fabrycznymi instalacjami gazowymi

Z drugiej strony coraz szersza grupa importerów dopuszcza montaż gazowego układu zasilania w swoich pojazdach, pomimo tego, że jeszcze jakiś czas temu byli także temu przeciwni. Czy to tylko pogoń za sprzedażą coraz większej liczby pojazdów, czy może jednak gaz nie niszczy silników i nie jest taki zły?

Przecież LPG, podobnie jak klasyczne paliwa silnikowe jest mieszaniną węglowodorów i tak samo jak one nadaje się z powodzeniem do zasilania pojazdów. Pierwsze silniki konstruowane już ponad 140 lat temu wykorzystywały jako paliwo właśnie gaz, co prawda bazujący na innym węglowodorze - metanie, ale było to paliwo dostarczane do silników w stanie gazowym.

Od tego czasu konstrukcja silników spalinowych w podstawowym zarysie pozostaje niezmieniona. Zmieniają się oczywiście materiały i szczegóły konstrukcyjne, które powodują, że silniki pracują bezawaryjnie przez setki tysięcy kilometrów.

Jak zatem nowe auta współpracują z instalacją LPG? O to zapytaliśmy eksperta z firmy AC S.A.

 


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Piotr Złoty
źródło: informacja własna, AC S.A.gazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.