REKLAMA
LPG
30.12.2016

Wszystko przez gaz - świeci się kontrolka check engine

REKLAMA

Zaświecenie się kontrolki awarii silnika w samochodzie zasilanym LPG nie zawsze oznacza, że jest to wina instalacji gazowej. Często na LPG pewne usterki ujawniają się znacznie wcześniej niż na benzynie.
REKLAMA
Kontrolka awarii silnikafot. gazeo.plŚwiecąca się kontrolka awarii silnika świadczy o usterce związanej z układem zasilania, którego sprawność działania ma zasadniczy wpływ na jakość procesu spalania, a tym samym emisję spalin

Kontrolka awarii silnika jest jednym z elementów układu OBD pojazdu. Układ ten nadzoruje proces spalania w silniku i wszystkie elementy, które mają wpływ na poziom emisji szkodliwych składników spalin.

Niezależnie od rodzaju paliwa (benzyna czy LPG) w przypadku stwierdzenia podwyższenia emisji lub nieprawidłowości w działaniu któregoś z elementów nadzorujących proces spalania kontrolka awarii silnika zaświeca się.

Jeśli w samochodzie wszystko jest sprawne, a instalacja została prawidłowo dobrana, zamontowana i skalibrowana za co jest odpowiedzialny warsztat oraz regularnie serwisowana, o co powinien dbać użytkownik samochodu zasilanego LPG, układ OBD nie rejestruje błędów, a tym samymi nie zaświeca kontrolki awarii silnika.

Jeśli tak sytuacja ma miejsce, świadczy to o nieprawidłowości działania układu zasilania, choć niekoniecznie musi to wynikać z niesprawności instalacji gazowej. Nie zmienia to faktu, że trzeba zdiagnozować przyczynę zaświecenia kontrolki awarii silnika.

Czasami zaświecenie kontrolki check engine zdarzało się w przypadku instalacji gazowych starszych generacji, które nie były tak precyzyjne jak stosowane współcześnie (od dobrych kilkunastu lat) układy sekwencyjnego wtrysku LPG w fazie gazowej.

Zaświecenie kontrolki awarii silnika zawsze powinno kończyć się wizytą w serwisie, by prawidłowo zdiagnozować przyczynę takiej sytuacji.

A co na ten temat ma do powiedzenia ekspert firmy AC S.A. - producenta instalacji STAG.Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Piotr Złoty
źródło: informacja własna, AC S.A.gazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.