REKLAMA
LPG
07.07.2014

Wakacje z LPG - taniej i dalej

Choć z wakacji cieszą się najbardziej dzieci, młodzież i studenci, także dorośli planują wtedy urlopy i wyjeżdżają, by odpocząć. Podróż na upragniony „wypoczyn” najlepiej odbyć samochodem napędzanym LPG, bo więcej pieniędzy zostanie do wydania na wakacyjne przyjemności.
REKLAMA

Od ponad 20 lat (może już nawet 25) nie było takich wakacji, na które nie opłacałoby się pojechać autem na gaz. Relacja cenowa na linii LPG-benzyna utrzymuje się niezmiennie w atrakcyjnym dla portfela przedziale 45-50%, a w tym roku kształtuje się ona na wyjątkowo przyjemnym dla oka, ducha i kieszeni poziomie niecałych 44%. Poza tym bezwzględna różnica stawek na dystrybutorach przekracza 3 zł/l, co przy średniej cenie litra gazu w wysokości 2,40 zł daje bardzo przyjemne uczucie, że oszczędności przekraczają wydatki na paliwo. Kiedy ma się w perspektywie kilkusetkilometrowy wyjazd nad morze/jezioro/w góry/na wieś/gdzie oczy poniosą, głód podróżowania jeszcze rośnie.

Rodzinny wyjazd na łono przyrodyfot. iStockTankowanie benzyny nie przyniesie Ci niczyjego uznania - lepiej zmień paliwo na LPG i ciesz się niższymi wydatkami, a oszczędności wydaj na lepsze wakacje

Podobna sytuacja umilała nam wakacje rok temu – na początku lipca 2013 r. litr gazu kosztował 2,30 zł, taka sama ilość benzyny zaś 5,44 zł/l. W następnych tygodniach różnica jeszcze się pogłębiła, by na przełomie lipca i sierpnia sięgnąć ponad 3,30 zł/l. Szykującym się do wyjazdów kierowcom aut na gaz życzymy, by w tym roku było podobnie i by atrakcyjność tankowania LPG jeszcze wzrosła. Im mniej pieniędzy zostawiamy w kasie stacji, tym przyjemniejszy wypoczynek.

Przy tak wyraźnej różnicy cen na korzyść LPG pogoń za każdą złotówką zakrawa może na pewną przesadę, ale radzimy zmotoryzowanym urlopowiczom, by w miarę możliwości unikali stacji wokół i przy autostradach, które z racji swojego „monopolu” (są nieliczne i rozmieszczone stosunkowo daleko od siebie) żądają od kierowców po nawet ponad 30 gr/l więcej niż obiekty położone mniej „strategicznie”. Użytkownikom LPG nie powinno to zburzyć dobrego humoru, ale przezornym polecamy zaopatrzenie się w paliwo zawczasu, na stacji oferującej autogaz w cenie bliższej ogólnopolskiej średniej. Przy 30 czy więcej zatankowanych litrach, które będą potrzebne na dostanie się np. z centralnej Polski nad Bałtyk czy w Tatry, taka rozbieżność cen daje co najmniej 9-10 zł zaoszczędzonych na pojedynczym zbiorniku. Niby nic, ale po co przepłacać?

Prawdziwe oszczędności widać jednak po porównaniu kosztów LPG z wydatkami na benzynę. Przy cenach wynoszących, odpowiednio, 2,40 i 5,49 zł/l, przejazd samochodem zużywającym 9,5 l gazu zamiast 8 l benzyny na 100 km na trasie liczącej 400 km oznacza, że z kieszeni nie „wyparuje” kwota 84 zł (400 km na benzynie to 175,7 zł, na gazie – 91,2 zł). Z wakacyjnego punktu widzenia taka suma to np. dwa tygodnie wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego dla 4-osobowej rodziny albo obiad w restauracji przy samej plaży. Złośliwcy powiedzą pewnie, że jak kogoś stać na samochód, to powinno go być stać na benzynę i na wakacyjne wydatki też, a my powiemy, że nie chce nam się kolejny raz tego komentować.

Kto używa LPG, zna wartość swoich pieniędzy i wydaje je tam, gdzie ma z tego jakąś wymierną korzyść lub przyjemność i w ilościach nie większych niż konieczne. A jaka jest korzyść z tankowania benzyny? Żadna, tylko wydatek większy. Czy komuś, kto robi zakupy w dyskoncie, mówi się, że jak go nie stać na kupowanie w wytwornych delikatesach, to ma przestać jeść? Jeżeli komuś nie przeszkadza puszczanie forsy „przez komin” (a konkretnie przez rurę wydechową), niech puszcza. Niech udowadnia światu, że go stać, nawet jeżeli świata to kompletnie nie obchodzi. A wszystkim oszczędnym urlopowiczom życzymy szerokiej drogi i dobrej pogody!


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: informacja własnagazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.