REKLAMA
LPG
18.04.2018

Wielka Brytania na LPG: pensy zamiast funtów

Nie tylko Szkoci lubią oszczędzać – stacji autogazu przybywa w całej Wielkiej Brytanii, a do tańszego paliwa przekonują się kolejni kierowcy. To znaczy, że jadąc tam nie trzeba rezygnować z paliwowych nawyków, bo LPG jest gdzie kupić.
REKLAMA

Zawarte w artykule dane odnośnie liczby stacji i cen paliw pochodzą z kwietnia 2018 r.

Po latach bycia „na bakier” z autogazem, konserwatywni Brytyjczycy przekonują się do LPG. Niemały udział ma w tym stanie rzeczy pogarszająca się jakość powietrza w największych miastach, która przekonała nieświadome, ignorancko nastawione społeczeństwo, że warto, a nawet trzeba szukać alternatywy dla popularnych, powszechnie używanych diesli. Zaczyna się od flot taksówek i dostawczych vanów, ale moda na autogaz systematycznie rozlewa się także na indywidualnych kierowców. I dobrze!

Taniej i bardziej ekologicznie

W przypadku paliw, gaz jest na Wyspach właściwie jedyną alternatywą wobec benzyny, ponieważ olej napędowy od lat kosztuje tam więcej niż bezołowiowa. Obecnie za litr LPG kierowcy w Zjednoczonym Królestwie płacą średnio 69 pensów (ok. 3,31 zł), podczas gdy za taką samą ilość benzyny stacje żądają 1,35 funta (6,47 zł), a za paliwo dieslowskie 1,38 funta/l (6,61 zł). Relacja na poziomie 51% może i nie powala, ale opłacalności jak najbardziej sprzyja – w końcu nie mówimy o podróżowaniu do Zjednoczonego Królestwa w celu konwertowania auta i czekania na zwrot poniesionego wydatku, lecz o pojechaniu tam samochodem już adaptowanym. W takiej sytuacji ceny nieco wyższe od polskich – zwłaszcza w sytuacji, kiedy niczego tańszego i tak nie ma – są jak najbardziej do przyjęcia.

Pistolet LPG z gumowym kołnierzem ochronnymfot. gazeo.plPistolety tankujące typu holenderskiego nie zapewniają dobrej ochrony przed ulatującym po odłączeniu gazem, więc powszechne są gumowe kołnierze ochronne. Proste i działa!

Litr LPG za 330 gr

Przyzwyczajenia wymaga tylko wyrażanie wszystkich cen w pensach, co oznacza, że benzyna nie kosztuje 1,35, a 113 (albo 134,9, choć niczego drobniejszego od pensa nie ma). O ile przyjdzie nam ją tankować, bowiem w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej funkcjonuje już ponad 1400 stacji oferujących autogaz, a więc wcale niemało (samochodów na LPG Brytyjczycy mają ok. 200 tys.). Punkty dystrybucji nie kryją się za każdym zakrętem, ale wystarczą, żeby tanio przejechać kraj wzdłuż i wszerz. Tym bardziej, że nowe obiekty (bardziej kompleksowe centra obsługi zmotoryzowanych, ze sklepami, restauracjami i myjniami, niż stacje paliw w tradycyjnym rozumieniu) coraz częściej powstają wśród głównych tras przelotowych. Nawet na północy Szkocji, gdzie owiec jest więcej niż ludzi, a w środku lata inne samochody na drogach mija się co 15 minut, stacji nie brakuje. Obowiązuje standard holenderski (bayonet) i samoobsługa. Drive safe!


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: Autogas LTD, Drive LPGgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.