REKLAMA
LPG
29.05.2015

Włochy na LPG: powrót do korzeni

Włochy – kolebka europejskiej gazowej motoryzacji – nadal mają się dobrze i pozostają dużym rynkiem LPG. Czy polski turysta łatwo znajdzie tam stację oferującą autogaz? Ile zapłaci? Czy będzie musiał tankować samodzielnie? Sprawdź!
REKLAMA
Mapa stacji LPG we Włoszechfot. MyLPGPrzy takim zagęszczeniu stacji LPG jakiekolwiek planowanie trasy można sobie darować

O włoskim rynku autogazu i tamtejszej sieci stacji tankowania LPG nie ma co się rozpisywać – obiektów jest w bród i nawet jeżeli ktoś postanowi wybrać się własnym samochodem na Sycylię albo i Sardynię, z napełnieniem zbiornika tańszym paliwem nie będzie najmniejszego problemu, co zresztą widać doskonale na mapie Włoch. Co ważne, stacje znajdują się także wzdłuż ważnych tras przelotowych, a więc podróżując na południe kraju nie trzeba będzie zbaczać z drogi w celu uzupełnienia zapasów. Na wszelki wypadek można pobrać listę stacji w formie POI do zainstalowania w nawigacji.

Zresztą, nawet gdyby istniała taka konieczność, warto by to robić, bo każdy zatankowany litr autogazu to we Włoszech oszczędność rzędu 1 euro „z groszami” – LPG kosztuje średnio 62 centy, a bezołowiowa 1,69 euro. Jak to się ma do cen w Polsce? Przy kursie euro na poziomie 4,13 zł, gaz kosztuje w przeliczeniu 2,56 zł/l, a benzyna 6,98 zł/l. Jak by nie patrzeć, drogo, ale że tańszej alternatywy wobec autogazu nie ma, nie warto „dusigrosić”. Swoją drogą, relacja cen w Italii prezentuje się wyjątkowo korzystnie – LPG kosztuje zaledwie 37% tego, co benzyna.

Pisanie o obowiązujących złączach tankowania nie ma najmniejszego sensu, bo skoro wiadomo, że u nas używa się złącza typu włoskiego, to jakiego może się używać we Włoszech? Przecież nie polskiego! O ile więc wybierze się trasę przez kraje, gdzie również „rządzi” złącze dish – co jest jak najbardziej wykonalne – nie trzeba zabierać ze sobą żadnych adapterów, tylko wsiadać i jechać.

A jak przebiega samo tankowanie na miejscu? Na wielu stacjach obowiązuje samoobsługa, ale nie na wszystkich. Słowem, pod względem użytkowania samochodu na gaz można poczuć się jak w Polsce, choć tak naprawdę to Włosi mogą u nas poczuć się jak u siebie.

Wszystkim turystom życzymy szerokiej drogi i dobrej pogody, a nadto pokaźnych oszczędności!


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: MyLPG, informacja własnagazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.