REKLAMA
30.06.2014

3 zł na litrze LPG

Tyle właśnie, a nawet więcej, bo 3,08 zł zaoszczędzisz na każdym zatankowanym litrze, jeżeli zamiast benzyny używasz LPG. Autogaz regularnie ostatnio taniał, a teraz, kiedy zatrzymał się na stałym poziomie, gwałtownie podrożała „95”. Tylko tankować i jeździć!
REKLAMA

Od listopada 2013, kiedy LPG notowało rekordowy w ostatnim czasie poziom 2,69 zł/l, wiele się zmieniło. Dziś gaz można kupić średnio po 2,41 zł/l, ale to dopiero połowa dobrych wieści. W czasie bowiem, gdy LPG wspinało się na cenowe wyżyny, benzyna kosztowała ok. 5,35 zł/l, a więc każdy zatankowany litr przekładał się na oszczędność 2,66 zł, czyli nieco poniżej ceny tańszego paliwa. W czerwcu 2014 za benzynę trzeba płacić średnio 5,49 zł/l, czyli o 3,08 zł więcej niż za taką samą ilość LPG. Aktualnie jest więc nie tylko taniej niż było zeszłej jesieni, ale i oszczędza się więcej niż trzeba wydać!

Ceny paliw pod koniec czerwca 2014 r.fot. gazeo.plTo nie sen - na tej stacji LPG jest tańsze od benzyny o 3,16 zł/l!

Przekładając liczby na procenty, pod koniec 2013 r. autogaz kosztował 50,3% tego, co benzyna. To i tak był dobry wynik, gwarantujący pełną opłacalność korzystania z LPG, ale lepsze wrogiem dobrego – obecnie relacja cenowa wynosi 43,9%, a więc pozostaje jeszcze margines na rekompensowanie podwyższonego nominalnego zużycia paliwa po zmianie z benzyny na gaz. Taka sytuacja może nie potrwać szczególnie długo – benzyna podrożała wskutek zawirowań na rynku i arenie międzynarodowej o 11 gr/l w ciągu zaledwie tygodnia, ale gdy sytuacja się uspokoi, cena paliwa klasycznego prawdopodobnie powróci w bardziej rozsądne rejony. LPG natomiast najpewniej ani drgnie i nawet jeśli relacja procentowa nieco się pogorszy (tygodniowe wahania rzędu kilku-kilkunastu groszy na litrze to w końcu norma), rachunki na stacji nie wzrosną, a to najważniejsze.

Poza tym trzeba pamiętać, że nawet samochód napędzany gazem potrzebuje czasem trochę benzyny (fakt, że niewiele i rzadko, ale jednak...), więc w gruncie rzeczy lepiej byłoby, gdyby mimo wszystko była tańsza. Tak czy inaczej, zawsze miło łechce świadomość, że każdy litr w zbiorniku to ponad 3 zł, które nie „wyciekają” z portfela. Biorąc pod uwagę rozpoczęte dopiero co wakacje i sezon wyjazdowy, świadomość ta nabiera szczególnego znaczenia. Szerokiej drogi!


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: informacja własna, e-petrol.pl (ceny paliw)gazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.