REKLAMA
21.06.2010

Ceny LPG podczas wakacji

Temat ciągle aktualny i chętnie podchwytywany przez różne media. Zwykle wieszczony był koniec opłacalności inwestycji w instalację gazową i bliski upadek branży LPG. Ostatnio, tu i ówdzie zauważyć można jednak nieśmiałe głosy skłonne przyznać rację ponad 2 mln użytkowników samochodów z instalacją LPG, którzy za przejechanie 100 km płacą połowę tego co kierowcy tankujący benzynę. Być może dociera do powszechnej świadomości fakt, że jesteśmy największym rynkiem autogazu w unii europejskiej. Wyprzedziliśmy nawet Włochów.

REKLAMA
stacja paliwgazeo.plstacja paliw


Ciągle rosnące ceny benzyny i oleju napędowego coraz częściej skłaniają do przeliczenia kosztów paliwa. Nawet sceptycy muszą przyznać, że współczesne instalacje gazowe, przy prawidłowym montażu są praktycznie bezobsługowe i nie powodują zwiększenia kosztów eksploatacji samochodu.
Co zatem w okresie wakacyjnym pozostaje tematem medialnym? Wyłącznie kierunki wahań cen paliw.
A te, są w pełni przewidywalne i ściśle z wiązane z porą roku. Od początku kariery autogazu w Polsce, czyli od pierwszej połowy lat 90-tych, cena LPG (wykorzystywanego także w gospodarstwach domowych) kształtowana była m.in. przez popyt zależny od sezonu grzewczego. Im wcześniej przychodzą chłody, tym szybciej rosnące zapotrzebowanie na LPG do celów grzewczych, powoduje wzrost ceny na stacjach LPG. Odwrotnie latem: mimo wzrostu zużycia gazu do celów transportowych, nikły popyt na LPG do celów grzewczych i w efekcie tego, nadpodaż w obrocie detalicznym, skutecznie obniża ceny autogazu na stacjach paliw.
Cena uzależniona jest także od miejsca w którym zatankujemy samochód.
Obserwowane obecnie różnice w cenach autogazu w różnych rejonach kraju, wynikają m.in. z rosnącego ruchu turystycznego. Na pomorzu za litr LPG zapłacimy już ok. 2,26 zł/l. W tym samym czasie w centrum kraju, na małych stacjach, LPG kosztuje zaledwie 2,07 - 2,11 zł/l.
Przypomnijmy, że od kwietnia, analitycy rynku paliw, zgodnie prognozują, że cena benzyny PB 95 przekroczy niebawem barierę 5 zł/l. Niektórzy twierdzą nawet, że będzie to kwota ok. 5,40 zł/l ! Nawet jeśli ich prognozy się nie sprawdzą, ceny benzyny i oleju napędowego będą na pewno wyższe niż obecnie. Wpływa na to bowiem nie tylko słabszy kurs złotówki ale i ogólnoświatowy wzrost zapotrzebowania na paliwa, spowodowany nie tylko wakacyjnymi wojażami, ale przede wszystkim letnim (wyższym niż średnia roczna) wzrostem gospodarczym (dzięki m.in. budownictwu czy rolnictwu ) wyrażanym także przez wzrost ilości przewożonych towarów. Pamiętajmy, że zdecydowana większość przemysłu i efektywnego rolnictwa znajduje się na północnej części naszego globu, co sprawia, że w połączeniu z porą roku, jest czynnikiem determinujący popyt na paliwa.

Z przedwakacyjnych analiz wynika, że cena LPG wobec pozostałych paliw pozostanie niezmiennie, bardzo atrakcyjna. A montaż nowoczesnej instalacji LPG, będzie nieustannie, bardziej opłacalny niż najlepsza lokata bankowa. Za 100 zł kupimy obecnie 47 litrów LPG, 21 litrów PB 95 i niecałe 23 litry ON. Przyjmując, że porównywalne samochody spalą 11,5 l. LPG, 10 l. benzyny i 7 l. ON, pokonamy odpowiednio dystans: 401 km na LPG, 210 na benzynie i 330 na ON.
Tym samym, autogaz pozostaje od kilkunastu lat, najtańszym sposobem na tanie, wakacyjne podróżowanie.

Przypomnijmy jak kształtowały się ceny paliw w ciągu ostatnich dwóch lat w połowie czerwca i na półmetku wakacji:

 

Połowa czerwca

2008

2009

2010

PB 95 zł/l.

4,63

4,39

4,69

ON zł/l.

4,69

3,69

4,39

LPG zł/l.

2,15

1,65

2,12

 

Koniec lipca

2008

2009

2010

PB 95 zł/l.

4,67

4,52

?

ON zł/l.

4,68

3,79

?

LPG zł/l.

2,26

1,93

?


Ile zapłacimy za paliwa na stacjach benzynowych pod koniec lipca? Z całą pewnością najmniej za LPG!


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Wojciech Mackiewicz
źródło: E-Petrolgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.