REKLAMA
20.01.2012

Gra w kotka i myszkę wokół samoobsługi

Telenowela rozgrywająca się wokół tematu samoobsługowego tankowania autogazu w Polsce trwa w najlepsze. Choć we wrześniu 2011 r. Ministerstwo Gospodarki orzekło, że nic nie stoi na przeszkodzie wprowadzenia samodzielnego nalewania LPG w samochodach, resort infrastruktury (dziś Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej) uciął taką możliwość kategorycznie twierdząc, że bez uprawnień wydanych przez TDT ani rusz. Końca przepychanek nie widać.
REKLAMA
Wprowadzenie samoobsługowego tankowania LPG mogłoby oznaczać także początek umieszczania wlewów gazu w łatwiej dostępnych miejscachCalorWprowadzenie samoobsługowego tankowania LPG mogłoby oznaczać także początek umieszczania wlewów gazu w łatwiej dostępnych miejscach

Rzecznik MTBiGM twierdzi, że aby w ogóle zacząć myśleć o samoobsłudze, potrzebne są - dla zapewnienia należnego poziomu bezpieczeństwa użytkowników - odpowiednie zmiany w prawie. Tych zaś może, zdaniem przedstawiciela resortu transportu, dokonać tylko minister gospodarki. MG uważa jednak, że żadne z rozporządzeń tam przygotowanych nie zakazuje wprowadzenia samodzielnego tankowania autogazu. Zdaniem resortu gospodarki, sprawa utknęła w Ministerstwie Transportu, a żadne dodatkowe zabezpieczenia na stacjach paliw sprzedających LPG nie są potrzebne. Urzędnicy ministerialni odbijają piłkę między sobą, wzajemnie spychając odpowiedzialność za obecny stan rzeczy, a kierowcy czekają...

Nie chodzi nawet o niższe ceny, ponieważ, jak się ocenia, ostateczne wdrożenie samoobsługowego nalewania autogazu obniżyłoby jego cenę zaledwie o 5-10 gr/l. Ważny jest sam fakt - wszędzie na zachód od Odry LPG tankuje się samemu, bez użycia skafandrów saperskich ani pistoletów wykonanych w kosmicznej technologii, a w Polsce sztucznie tworzy się bariery nie do przejścia, powołując się na względy bezpieczeństwa i konieczność uzyskiwania oficjalnych uprawnień. Liczymy na to, że ministerialna „spychologia”, zaczynająca już przypominać kłótnię pięciolatków (w stylu „to nie ja, to on”), wreszcie się zakończy i dane nam będzie - dosłownie - wziąć sprawy w swoje ręce.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: WNP za Pulsem Biznesugazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.