REKLAMA
30.06.2014

LPG nie zabraknie!

W związku z zawieruchą na Ukrainie pojawiły się obawy o ciągłość dostaw gazu do Polski. Ponieważ nie wszyscy odróżniają gaz ziemny od LPG, spieszymy uspokoić: paliwa do prawie 3 mln samochodów na polskich drogach nie zabraknie!
REKLAMA
Samochodowa cysterna LPGfot. LDSPóki istnieją tory kolejowe i drogi, dostawy LPG do Polski są zapewnione

Gaz ziemny (metan) płynie do Polski przez terytorium Ukrainy, a ponieważ nastąpiły tam ostatnio zdecydowane przemiany polityczne, szybko pojawiły się głosy wyrażające przypuszczenie, że sytuacja u naszych wschodnich sąsiadów może spowodować przerwy w dostawach gazu. Nieraz już przecież bywało, że Rosja traktowała gaz – jeden ze swoich najważniejszych surowców naturalnych – jako narzędzie służące politycznemu dyscyplinowaniu niepokornych odbiorców tegoż surowca. Ponieważ zaś nadal nie brakuje osób, dla których gaz ziemny i gaz skroplony to to samo (wszak „gaz to gaz”), warto uściślić: tranzyt LPG do Polski jest niezagrożony.

LPG dociera do naszych granic nie rurociągami, a cysternami kolejowymi, z których trafia w terminalach przeładunkowych do cystern samochodowych i dalej na stacje. Infrastruktura drogowa i kolejowa na Ukrainie pozostaje niezależna od napięć na linii Moskwa-Kijów, więc oszczędności polskich kierowców są całkowicie bezpieczne. O problemach z dostępnością gazu ziemnego też zresztą nie słychać, ale o to akurat zmotoryzowani Polacy martwić się nie muszą. A jeżeli nawet, to bardzo niewielka ich liczba, bo po naszych drogach poruszają się zaledwie 2-3 tysiące pojazdów napędzanych CNG (sprężonym gazem ziemnym). Punkt dla serwisu Onet za podniesienie tematu na swoich stronach. Wprawdzie trudno powiedzieć, by ktokolwiek panikował z powodu informacji o możliwych utrudnieniach w przepływie gazu przez Ukrainę, ale lepiej uspokajać zawczasu.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: Onet, informacja własnagazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.