REKLAMA
23.02.2009

Roush E-250 - gazowania ciąg dalszy

Amerykańska firma Roush, na co dzień tuner dodający wigoru i tak szybkim i mocnym Mustangom, na poważnie wziął się za adaptowanie użytkowych Fordów na zasilanie LPG. Po pick-upach F-150 i F-250 przyszedł czas na furgonetkę E-250.

REKLAMA
E-250 Liquid PropaneRoushE-250 Liquid Propane


Zadanie jest o tyle ułatwione, że wszystkie trzy samochody korzystają z tego samego silnika - widlastej „ósemki” o gigantycznej pojemności 5,4 l. U nas nie wszystkie duże ciężarówki mają takie monstra pod maską... Tak czy inaczej, rozmiar jednostki i skala jej zapotrzebowania na paliwo to już dostateczna motywacja do przerobienia jej na gaz.
Poza natychmiastową redukcją kosztów eksploatacji (dopłata federalna w wysokości 4500 dolarów i zniżki na paliwo dla operatorów flot), zamontowanie systemu wtrysku LPG fazy ciekłej gwarantuje zachowanie tej samej mocy, siły pociągowej i momentu obrotowego przy nieznacznie tylko zwiększonym spalaniu. Poprawiają się także parametry ekologiczne: emisja gazów cieplarnianych spada o 18%, tlenków azotu o 20%, tlenku węgla aż o 60%, a cząstki stałe zostają niemal całkowicie wyeliminowane z „wydychanego powietrza”.

E-250 Liquid PropaneRoushE-250 Liquid Propane


W USA coraz powszechniej wprowadzane są surowe normy czystości spalin. Niewykluczone, że gdyby nie adaptacja na autogaz, dostawcze Fordy nie mogłyby być sprzedawane we wszystkich stanach. Ich olbrzymie silniki wykonano w technice trójzaworowej, a więc technologicznie rzecz biorąc, powinny znaleźć się w muzeum, a nie we współcześnie produkowanych samochodach. Dzięki LPG, ich uciążliwość dla środowiska spada na tyle, że można przedłużyć ich rynkowy żywot o przynajmniej kilka lat, nim definitywnie odejdą do lamusa. I kto nam jeszcze wmówi, że gaz w samochodzie to złe rozwiązanie?


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: Roush Performancegazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.