REKLAMA
25.06.2012

Samoobsługowe tankowanie LPG - jest przełom?

21 czerwca 2012 r. w centrum kongresowym hotelu Ossa koło Rawy Mazowieckiej odbyło się II Spotkanie Branży Petrochemicznej – Polski Rynek Paliw. Omawiano tam ogólne kwestie związane z prawno-podatkowymi aspektami obrotu paliwami, szarą strefą oraz kosztami obsługi kart płatniczych w odniesieniu do zysków z handlu paliwami. Poruszono także zawieszone w próżni zagadnienie samoobsługi przy tankowaniu LPG.
REKLAMA
Zaproszenie do rozmów międzyresortowych padło ze strony MTBiGM. Zobaczymy, co z nich wynikniefot. gazeo.plBogdan Oleksiak - Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej

Temat pozostaje nierozwiązany od lat. Istniejące jeszcze w czasach „przedautogazowych” przepisy przeniesiono na LPG i rozbudowano w międzyczasie tak bardzo, iż w którymś momencie zaczęło się wydawać, że samoobsługi – powszechnej w krajach UE – nie da się wprowadzić w Polsce. Wydane w 2011 r. rozporządzenie o zbiornikach ciśnieniowych i ich obsłudze potwierdziło istniejący stan rzeczy, a dwa odpowiedzialne za postęp prac nad uruchomieniem samodzielnego tankowania autogazu resorty – Ministerstwo Gospodarki oraz Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej – wzajemnie zrzucały na siebie odpowiedzialność za opóźnienia, między wierszami twierdząc przy tym, że ze względów bezpieczeństwa i tak nic nie da się zrobić. Czy na pewno?

Podczas spotkania w Ossie mieli okazję wypowiedzieć się przedstawiciele obydwu ministerstw, głos zabierali także reprezentanci Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN), Transportowego Dozoru Technicznego (TDT) oraz szeroko pojętej branży paliwowej (m. in. Statoil i Polska Izba Paliw Płynnych) i gazowej. Przedstawiono, w formie prelekcji, historię i stan obecny ram prawnych wokół kwestii samoobsługi, po czym – na wniosek Marcina Szpondera z POPiHN – zrezygnowano z dalszych prezentacji na rzecz merytorycznej i konstruktywnej dyskusji. Słusznie, bowiem suche opowiadanie nie prowadzi do żadnych zmian. Od kilku lat powtarzają się głosy mówiące, co należałoby zrobić, a jednak nic się nie dzieje. Postulat przyjęto więc z entuzjazmem i rozpoczęła się rozmowa.

Wola współpracy zadeklarowana, oby na woli się nie skończyłofot. gazeo.plMariusz Skrzypiec - Ministerstwo Gospodarki

Trzeba przyznać, że urzędnicy ministerialni zostali nieco przyparci do muru – musieli wytłumaczyć się z dotychczasowej opieszałości i zaproponować realne sposoby działania na przyszłość, najlepiej jak najbliższą. Orzeczono bowiem zgodnie, iż tak naprawdę nie ma żadnych istotnych barier na drodze do uruchomienia samoobsługowego tankowania autogazu w naszym kraju. W obecności uczestników konferencji, przedstawiciele obydwu zainteresowanych resortów umówili się na spotkanie „w sprawie”, które ma odbyć się w siedzibie Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej 13 lipca 2012 r., a więc już bardzo niedługo. Trzymamy za słowo i obiecujemy upewnić się, czy złożone w Ossie zobowiązanie zostało wypełnione (tzn. czy do spotkania faktycznie doszło i jakie są jego postanowienia). Po raz pierwszy od dawna widać światełko w „samoobsługowym” tunelu, jednak wstrzymajmy się jeszcze od świętowania. Najpierw musimy się przekonać, że cokolwiek z tego wyjdzie, a potem jeszcze odczekać na rzeczywiste udostępnienie możliwości samodzielnego tankowania autogazu. W polskiej rzeczywistości legislacyjnej może to jeszcze swoje potrwać, ale niech urzędnicy resortowi mają świadomość, że branża się niecierpliwi i patrzy im na ręce. Trzymamy kciuki za koniec tej telenoweli (i każdej innej, przy okazji, również) i czekamy na namacalne efekty!


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: relacja własnagazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.