Praktycznie wszystkie czynności związane z montażem instalacji gazowej wymagają użycia odpowiednich elektronarzędzi i osprzętu. Zacznijmy od krótkiego omówienia zakresu prac. Pierwszym zadaniem jest wykonanie otworów pod elementy mocujące komponenty systemu LPG. W komorze silnikowej należy zamocować reduktor, sterownik elektroniczny oraz listwę wtryskiwaczy, a także wykonać mocowania przewodów. Pod samochodem montowany jest przewód doprowadzający gaz do komory silnikowej oraz przewód od zaworu tankowania do zbiornika. W tylnej części pojazdu, w bagażniku należy umieścić zbiornik LPG i zamontować go do nadwozia. Połączenie to musi zabezpieczać zbiornik przed przemieszczaniem przy działaniu na pojazd sił bezwładności w czasie przyspieszania i hamowania samochodu. Musi być zatem odpowiednio solidne i wykonane z wykorzystaniem odpowiednio wytrzymałych śrub z dużymi podkładkami, które utrzymają zbiornik na miejscu np. w czasie kolizji.
Wiertarko-wrętarki
Przed montażem systemu, do większości prac przygotowawczych warto użyć akumulatorowej wiertarko-wkrętarki kątowej Bosch GWB 10,8 LI Professional. Narzędzie wyróżnia się wysoką prędkością wiercenia i wkręcania (do 1300 obrotów na minutę), niewielkimi rozmiarami głowicy (tylko 113 mm), a także jej przegubowym zamocowaniem, którego kąt można ustawić w jednej z pięciu pozycji. Wszystko to sprawia, że narzędzie zapewnia wygodną pracę także w wąskich i trudno dostępnych miejscach. Dzięki ruchomej głowicy narzędzie jest wyjątkowo uniwersalne, bo pozwala pracować w bardzo różnych warunkach pracy.
Wiertła
Do wiercenia w blachach stalowych otworów o niewielkich średnicach (od 4,8 do 10,0 mm) najlepiej użyć wierteł spiralnych ze stali szybkotnącej Bosch HSS-R DIN 1897. Wiertła te są krótkie, co jest dużą zaletą podczas wiercenia w miejscach trudno dostępnych. Ich samocentrujący wierzchołek do precyzyjnego nawiercania eliminuje potrzebę wcześniejszego punktowania. Do wykonywania otworów o większych średnicach (do 39 mm) polecane są wiertła stopniowe z rowkiem wiórowym Bosch HSS. Zapewniają one czyste wiercenie bez wcześniejszego nawiercania oraz pozwalają na wykonywanie otworów w kilku średnicach jednym wiertłem lub na rozwiercanie istniejących już otworów. Do wykonywania otworów o największej średnicy (np. otworów wentylacyjnych komory armatury zbiornika LPG lub otworów pod wlew paliwa gazowego) przeznaczone są piły otwornice: Bosch HSS-Bimetal (do cięcia metalu) oraz Bosch Progressor (do cięcia m.in. tworzyw sztucznych). Te pierwsze wykonane są z bimetalu z 8-procentową zawartością stopu kobaltu, co gwarantuje ich długą żywotność. Piły Bosch Progressor będą odpowiednie do wykonywania otworów w tworzywach sztucznych - należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej prędkości obrotowej, aby nie dopuścić do topienia się tworzywa.
Wkrętarka kątowa
Na etapie montażu systemu LPG, zwłaszcza gdy podczas wkręcania potrzebujemy większego momentu obrotowego oraz możliwości jego regulacji, lepiej użyć akumulatorowej wkrętarki kątowej Bosch GWI 10,8 V-LI Professional. Elektroniczne sprzęgło zapewnia 7-stopniową regulację momentu obrotowego w trybie wkręcania. Podobnie jak opisana powyżej wiertarko-wkrętarka Bosch GWB 10,8 LI Professional, także to narzędzie posiada 5-stopniową regulację kąta głowicy.
Klucz udarowy
Często podczas wymiany lub obsługi instalacji gazowej, która wymaga demontażu starego systemu, należy odkręcić stare, zapieczone śruby. W takich sytuacjach warto użyć narzędzia o zdecydowanie wyższym momencie obrotowym, np. akumulatorowego klucza udarowego Bosch GDR 10,8-LI Professional. Moment obrotowy 105 Nm umożliwia wykonanie większości trudnych prac związanych z wkręcaniem i wykręcaniem, zaś niewielkie rozmiary (tylko 137 mm długości) ułatwiają manewrowanie kluczem w miejscach trudno dostępnych. Najczęściej używane rozmiary kluczy nasadowych to 8, 10, 13 i 17 mm, które należy stosować z adapterem z wpustem czworokątnym 3/8”.
Wszystkie trzy opisane powyżej elektronarzędzia zapewniają bardzo dużą wygodę pracy dzięki swoim niewielkim rozmiarom i pełnej niezależności od źródeł zasilania dzięki zasilaniu wydajnym akumulatorem litowo-jonowym 10,8 V. Akumulator jest wymienny, zatem wystarczy zakupić jedno narzędzie w pełnym zestawie (z akumulatorem i ładowarką oraz w praktycznej i trwałej walizce transportowej L-BOXX), zaś kolejne - bez tych elementów. To podwójna oszczędność: kosztów zakupu oraz miejsca podczas przechowywania narzędzi.
Szlifierka kątowa
Jednym z podstawowych elektronarzędzi w każdym warsztacie jest szlifierka kątowa. W świetle opisanych powyżej zalet elektronarzędzi zasilanych akumulatorem warto zwrócić uwagę na akumulatorową szlifierkę kątową Bosch GWS 18-125 V-LI Professional o średnicy tarczy 125 mm. Zapewnia ona największą wydajność usuwania materiału na jednym cyklu ładowania akumulatora w tej klasie narzędzi. Ogromną zaletą szlifierki Bosch GWS 18-125 V-LI Professional jest niezwykle wytrzymały i dobrze znoszący obciążenia silnik czterobiegunowy zapewniający jej długą żywotność. Podobnie jak wszystkie wspomniane elektronarzędzia Bosch Professional, jej zwarta konstrukcja i niewielka masa (zaledwie 2,3 kg) zapewniają duży komfort pracy, zwłaszcza jeśli wymaga ona trzymania narzędzia nad głową, a także w miejscach trudno dostępnych.
Kamera inspekcyjna
W ofercie narzędzi pomiarowych Bosch znajduje się także inne ciekawe narzędzie: akumulatorowa kamera inspekcyjna Bosch GOS 10,8 V-LI Professional. To praktyczne narzędzie przyda się m.in. do oceny stanu gniazd zaworowych i zaworów oraz samej głowicy bez konieczności jej zdejmowania. Pozwala także zajrzeć do kolektora dolotowego i innych trudno dostępnych miejsc. Może także służyć do oceny wizualnej silnika w miejscach trudno dostępnych, np. dostępu do kolektora dolotowego w celu zamontowania w nim dysz dawkujących paliwo gazowe, sprawdzenia stanu zamocowania tych dysz w czasie prac serwisowych, sprawdzenia położenia śrub mocujących lub stwierdzenia wycieków w miejscach niewidocznych.
Kamera wyposażona jest w bardzo długi, wodoodporny przewód zakończony małą głowicą zapewniającą elastyczność zastosowań. Na jej końcu znajduje się dioda Power LED oświetlająca wszystkie ciemne zakamarki. Obraz z kamery prezentowany jest na wyświetlaczu LCD 2,7” o dużej rozdzielności. Dodatkowo, wyjście Video-out pozwala na zewnętrzną transmisję obrazu z kamery i wyświetlenie go np. na telewizorze lub monitorze obsługującym standardowy sygnał video. Wydajny akumulator litowo-jonowy 10,8 V zapewnia długi czas pracy na jednym cyklu ładowania akumulatora (od 7 do 15 godzin zależnie od warunków). Warto zwrócić uwagę, że kamera zasilana jest takim samym wymiennym akumulatorem litowo-jonowym 10,8 V jaki jest stosowany w opisanych wcześniej elektronarzędziach Bosch: wiertarko-wkrętarce kątowej GWB 10,8 LI Professional, wkrętarce kątowej Bosch GWI 10,8 V-LI Professional i kluczu udarowym GDR 10,8-LI Professional.
Podsumowanie
Systemowe podejście do oferty produktowej to ważny element strategii Bosch. Tworzące spójne rozwiązania produkty, tj. elektronarzędzia, osprzęt i narzędzia pomiarowe, a także kompleksowe systemy akumulatorowe sprawiają, że wszystkie tworzące system elementy doskonale do siebie pasują i uzupełniają się. To duże ułatwienie dla użytkowników.
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl