O wyjaśnienie tego zagadnienia poprosiliśmy Dariusza Bakalarskiego, kierownika Wydziału Techniki Transportowego Dozoru Technicznego (TDT), urzędu, który sprawuje nadzór nad projektowaniem, produkcją i eksploatacją samochodowych zbiorników LPG.
gazeo.pl: W jaki sposób dopuszcza się do eksploatacji w Polsce zbiorniki LPG w samochodach sprowadzanych z zagranicy?
Dariusz Bakalarski: Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami zbiorniki LPG zamontowane w pojazdach samochodowych i służące do ich zasilania są urządzeniami technicznymi, podlegającymi przepisom ustawy o dozorze technicznym. W związku z tym mogą być eksploatowane wyłącznie na podstawie decyzji administracyjnej wystawionej przez inspektora Transportowego Dozoru Technicznego (TDT), który ją wydaje po pozytywnym wyniku badania zbiornika. Wymóg ten dotyczy zarówno zbiorników produkowanych w Polsce z przeznaczeniem na rynek polski jak i zbiorników, które zostały zainstalowane w pojazdach poza granicami kraju i pojazdy te zostały sprowadzone do Polski.
Jeżeli samochód został sprowadzony do Polski wraz z instalacją LPG, w takim przypadku konieczne jest przeprowadzenie badania zbiornika LPG przez inspektora TDT. Badania te najczęściej przeprowadzane są w zakładach przygotowujących zbiorniki do badań wykonywanych przez inspektorów TDT. Zakres takiego badania określany jest każdorazowo przez inspektora TDT, indywidualnie dla każdego zbiornika LPG.
Dziękuję za odpowiedź.
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl