REKLAMA
LPG
10.01.2017

Wszystko przez gaz - silnik pracuje głośniej na LPG

REKLAMA

Silnik jak każde urządzenie mechaniczne emituje hałas, co jest naturalnym zjawiskiem. Czasami jednak hałas powodowany przez silnik nasila się. Z reguły zwiastuje to coś niedobrego. Użytkownicy samochodów gazowych czasami łączą to z instalacją LPG, twierdząc, że to wszystko przez gaz.
REKLAMA
Pomiar głosności silnika zasilanego LPGfot. gazeo.plZarówno pomiary jak i subiektywne odczucia użytkowników udowadniają, że silniki pracujące na gazie są cichsze niż przy zasilaniu benzyną, co jest przede wszystkim zasługą charakteru procesu spalania LPG

Paliwo gazowe spala się w silniku znacznie bardziej łagodnie niż benzyna, generując mniejsze siły w jego mechanizmach, a to z kolei przekłada się na dużo cichszą pracę jednostki napędowej. Najbardziej wyraźnie jest to widoczne w przypadku autobusów miejskich napędzanych gazem, których dieslowskie odpowiedniki są w praktyce 2-krotnie bardziej głośne.

W przypadku samochodów osobowych nie jest to może aż tak bardzo wyraźne, lecz silnik pracujący na LPG jest także znacznie cichszy niż ta sama jednostka napędowa po przełączeniu na benzynę. Zatem jeśli silnik pracuje zbyt głośno to z pewnością nie wiąże się to z gazowym układem zasilania. Nie można jednak tego lekceważyć i lepiej sprawdzić w warsztacie co może być przyczyną podwyższonego poziomu hałasu.

By jednak upewnić się czy faktycznie silnik zasilany LPG jest cichszy od zasilanego benzyną udaliśmy się do Białegostoku, gdzie zapytaliśmy o to zagadnienie eksperta z firmy AC S.A. produkującej instalacje gazowe marku STAG.

 


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Piotr Złoty
źródło: informacja własna, AC S.A.gazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.