REKLAMA
30.11.2017

Gaz zimowy kontratakuje

Tradycyjnie od 1 grudnia zmienia się skład autogazu oferowanego na stacjach paliw. Zgodnie z przepisami od tego terminu stacje muszą oferować mieszaninę propanu i butanu w takich proporcjach, by zapewnić prawidłową pracę silników w okresie zimowym.
REKLAMA

Warto wiedzieć

Przy bardzo niskich temperaturach otoczenia ciśnienie w zbiorniku LPG może osiągnąć wartość ciśnienia atmosferycznego i gaz nie będzie mógł przemieszczać się do dalszych elementów gazowego układu zasilania.

Jak wiadomo, w zdecydowanej większości używanych na polskim rynku samochodowych instalacji gazowych nie jest stosowana pompa LPG. Jak więc będący w stanie ciekłym gaz przedostaje się ze zbiornika paliwa do silnika?

Dzieje się tak z uwagi na ciśnienie, pod jakim gaz jest przechowywany w zbiorniku. Jego wartość zależy od temperatury otoczenia, która w okresie zimowym zdecydowanie spada. W efekcie obniża się także ciśnienie LPG w zbiorniku.

Tankowanie LPGfot. gazeo.plW ostatnich latach zimy są dość łagodne, mimo to LPG zawsze jest gotowe nawet na duże mrozy

Aby zapobiec sytuacji, w której zbyt niskie ciśnienie uniemożliwia przepływ LPG ze zbiornika w kierunku komory silnika samochodu, od 1 grudnia do 31 marca gatunek LPG na stacjach paliw jest zmieniany na taki, który zawiera więcej (w stosunku do mieszanki letniej) propanu.

Propan ma wyższy parametr odpowiadający za ciśnienie w zbiorniku (tzw. prężność). Jego wyższa wartość wpływa na to, że nawet w niższych temperaturach otoczenia ciśnienie w zbiorniku LPG utrzymywane jest na poziomie gwarantującym właściwe funkcjonowanie instalacji gazowej w samochodzie.

Po 31 marca na stacjach można już stosować gaz letni, czyli taki o niższej zawartości propanu. Według informacji producentów i importerów LPG, propan jest droższym składnikiem autogazu i jego zwiększona zawartość może wpływać na wzrost cen tego paliwa w okresie zimowym.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Piotr Złoty
źródło: informacja własnagazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.