Szukaj
Bezpłatnie i bez rejestracji Obiektywna odpowiedź na e-mail Już ponad 9,3 tys. odpowiedzi

Zadaj pytanie praktykowi

Wybierz tematykę:

Jaką instalację LPG wybrać?

Wybierz auto, a praktyk dopasuje
do niego instalację.

Eksploatacja instalacji

Np. problemy użytkowe,
pomoc w doborze części.

Który samochód wybrać do LPG?

Wybierz kilka modeli aut,
a praktyk wytypuje najlepszy.

Jak wybrać dobry warsztat?


Dlaczego montujemy LPG?


Kupno nowego auta z LPG

Piątek 2021-06-04

Jaką instalację LPG wybrać?

Ford S-MAX (2012), 2.0 145 KM (107 kW)

Uwagi pytającego:

Witam. Czy w tym silniku (2.0 145 KM) bezpieczniejszym (ale trochę droższym) rozwiązaniem byłby montaż instalacji LPG w fazie ciekłej (Vialle Liquid SI) ze względu na ochronę zaworów i głowicy? Słyszałem że takie rozwiązanie zbawiennie wpływa właśnie na zawory (schładzając i smarując je) a także na powierzchnię cylindrów nie uszkadzając ich z czasem. Wnioskuję że przy okazji odpadła by konieczność (częstszej niż przy benzynie) kontroli luzu zaworowego. Pytam gdyż słyszałem że to jest ten sam motor który był montowany także w Maździe GG (polift) i GH a mam tą pierwszą z instalacją STAG4 Qbox plus i niestety wieczny problem z check engine, falowaniem obrotów itp)

Zobacz odpowiedzi od eksperta:

Tomasz Krawiec

Technik Landi Renzo Polska
Ford S-MAX 2012 r., 2.0 145 KM (107 kW) W przypadku tej jednostki napędowej moim zdaniem nie ma potrzeby stosowania dużo droższego rozwiązania w postać instalacji LPG w fazie ciekłej. Sprawdzonym, skutecznym i dużo tańszym rozwiązaniem jest montaż instalacji LPG IV generacji i załączenie funkcji dotrysku benzyny podczas prazy na paliwie LPG, strategia ta sprawdza się i nie ma potrzeby częstszej regulacji luzu zaworowego niż na benzynie. Instalacja LPG, którą polecam do tego auta to Landirenzo Omegas Evo ObdII w skład tej instalacji wchodzą:
- Sterownik Landirenzo Omegas Evo ObdII posiada między innymi w swoim szerokim wachlarzu funkcji pełną mapę dotrysku benzyny co pozwoli precyzyjnie ustawić dawkę benzyny w zależności od obciążenia.
- Wtryskiwacze AEB
- Reduktor Li 10
http://landirenzo.pl/omegas-evo/
Poniżej dołączam linki z listą warsztatów w których można dokonać montażu wyżej wymienionej instalacji LPG.
http://landirenzo.pl/warsztaty/
http://www.landi.pl/gas-specialist.html
Piątek 2021-06-04

Piotr Złoty

Redaktor gazeo.pl

Teoretycznie wszystko się zgadza, tylko że wtryskiwacze podające do kanałów dolotowych ciekłe LPG muszą być zamontowane w taki sposób, by faktycznie paliwo w takiej postaci docierało do zaworów. Wtedy możemy mówić o efekcie schładzania zaworów. Poza tym Vialle Liquid SI jest instalacją znacznie droższą od tradycyjnych systemów sekwencyjnych wykorzystujących LPG w fazie lotnej i nie wiem czy jej montaż jest ekonomicznie uzasadniony.

Osobiście konwertując taki samochód na zasilanie LPG skorzystałbym z szerokiej gamy oferowanych na rynku uniwersalnych zestawów montażowych instalacji IV generacji (sekwencyjny wtrysk LPG w fazie gazowej) pamiętając o konieczności zastosowania dodatkowej ochrony zaworów (np. w postaci dotrysku benzyny realizowanego przez sterownik LPG).

Natomiast sama kontrola luzu zaworowego jest na tyle prostą i tanią czynnością, która zapobiega bardzo kosztownym w naprawie uszkodzeniom głowicy, że warto ją profilaktycznie wykonywać co około 30 tys. km.

Nie wiem dlaczego STAG QBOX generuje jakieś błędy. Raczej jest jakiś błąd popełniony przez instalatora.

Wycenę instalacji LPG do samochodu (niezależnie od jej generacji) zawsze przedstawia warsztat montujący. Najwygodniej skontaktować się z dogodnie położonym warsztatem za pośrednictwem strony Wycena instalacji LPG gazeo.pl.

Poniedziałek 2021-06-07

Kliknij na wybranego producenta aby dowiedzieć się więcej!

Do tego samochodu pasują instalacje: