Pytanie:
Dzień dobry
Rozważam zakup auta z już zamontowaną instalacją gazową. Mam dylemat - ponieważ sprzedawca stwierdził, że auto sprowadził niedawno z Niemiec. Jeszcze go w Polsce nie zarejestrował ale twierdzi, że już dokonał legalizacji zbiornika gazu. Zbiornik jest STAKO, nie wiadomo jeszcze jaki producent instalacji - sprzedawca nie mógł na razie go określić (instalacja montowana w Niemczech).
Zatem, czy można prosić o informację:
Piotr Złoty
Redaktor gazeo.pl1. Decyzję o dopuszczeniu zbiornika do eksploatacji w Polsce oraz wpis w dokumentach niemieckich o fakcie przystosowania auta do zasilania LPG.
2. Jeśli instalacja działa to myślę, że można poprzestać tylko na wymianie fiiltrów (fazy ciekłej i gazowej) i sprawdzeniu kalibracji systemu LPG. Chyba, że sprzedawca będzie dysponował dokumentami potwierdzającymi wykonanie tych czynności. Powinno się je wykonywać co około 10-15 tys. km. Trzeba zwrócić uwagę czy jest to instalacja oferowana także w Polsce (pod kątem późniejszej jej obsługi i ewentualnych napraw).
3. Taka możliwość teoretycznie istnieje, choć prawnie jest to zabronione. Jeśli auto ma instalację od 2008 r. to powinno mieć wpis o jej montażu w niemieckich dokumentach. Wpis i decyzja o dopuszczeniu zbiornika do eksploatacji wydanej przez Transportowy Dozór Techniczny są niezbędnymi formalnymi warunkami (oprócz sprawności technicznej) do tego by pojazd został dopuszczony do użytkowania w Polsce.
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl