Zawarte w artykule dane odnośnie liczby stacji i cen paliw pochodzą z kwietnia 2018 r.
Obrót paliwami, w tym gazem płynnym, w Hiszpanii reguluje tzw. ustawa węglowodorowa (Ley de Hidrocarburos). Przepisy wykonawcze do tej ustawy określają warunki techniczne oraz lokalizacyjne, jakie powinny spełniać tzw. punkty przechowywania i tankowania (m.in. powinny to być wydzielone i ogrodzone miejsca o ograniczonej możliwości dostępu z zewnątrz).
Według informacji na stronie AOGLP (Hiszpańskiej Organizacji Gazu Płynnego) wynika, że w Hiszpanii funkcjonuje obecnie 581 obiektów oferujących GLP, GPL lub autogas (z takimi oznaczeniami można spotkać się na stacjach paliw). Nie jest to zatem paliwo bardzo rozpowszechnione, choć rozmieszczenie poszczególnych stacji tankowania wydaje się być dość równomierne, szczególnie wzdłuż linii brzegowej Hiszpanii. Organizacja AOGLP pracuje też nad zwiększeniem liczby punktów dystrybucji do 1500. Duże nagromadzenie stacji LPG obserwuje się w stolicy kraju - Madrycie oraz jego okolicach, co dokładnie widać na mapie stacji. Dostępne są także listy stacji.
Wciąż relatywnie niewielka liczba stacji tankowania powoduje, że autogaz ma jeszcze dość niewielkie znaczenie w hiszpańskiej gospodarce paliwowej, co wynika z obowiązujących swego czasu przepisów, które nie przewidywały istnienia samochodów zasilanych LPG. Do kwietnia 2000 r. obowiązywał zakaz homologacji tzw. „pojazdów LPG”, a do czerwca 2003 r. zakazane było modyfikowanie pojazdów o tzw. dodatkowe instalacje gazu płynnego.
Od tego czasu wiele się zmieniło i autogaz zyskuje na popularności. Obowiązującym standardem złącza tankowania w Hiszpanii jest bayonet, choć na wielu stacjach można już spotkać złącze typu eurocennector. Oba wymagają zastosowania redukcji do zaworu typu włoskiego będącego standardem w Polsce. Z reguły redukcje są dostępne na stacjach, choć dla pewności lepiej zaopatrzyć się we własny komplet przejściówek, zwłaszcza że dojazd na Półwysep Iberyjski wiąże się z przejazdem przez kilka krajów, gdzie i tak będą one potrzebne.
W Hiszpanii gaz będziemy tankować samodzielnie (obowiązuje tam samoobsługa), podobnie jak na wielu stacjach w Polsce.
Średnia cena litra LPG w Hiszpanii wynosi 0,59 euro (12.04 2018 r.). Benzyna kosztuje 1,22 euro/l, za olej napędowy zapłacimy 1,14 euro/l. W przeliczeniu na złotówki ceny paliw w Hiszpanii przedstawiają się następująco: LPG - 2,47 zł/l, benzyna - 5,11 zł/l i olej napędowy - 4,78 zł/l (wg kursu NBP z dnia 12.04 2018 r.: 1 euro = 4,19 zł)
Liczba stacji LPG w Portugalii utrzymuje się na stałym poziomie od kilku lat, co wynika przede wszystkim z obowiązującego prawa, które w sposób bardzo restrykcyjny reguluje odległości stacji LPG od innych obiektów. Z tego powodu na wielu nowo budowanych stacjach paliw nie można handlować autogazem.
Jednak liczba stacji LPG w Portugalii jest stosunkowo duża - 385 obiektów (wg mylpg.eu). Na stronie mylpg.eu można zobaczyć ich rozmieszczenie oraz tabele z adresami. Jest ich niewiele mniej niż w Hiszpanii, co daje większe zagęszczenie wynikające z dużo mniejszej powierzchni kraju.
W Portugalii także przyda się adapter typu euroconnector i umiejętność samodzielnego tankowania, która jednak dla kierowcy z Polski powinna dziś być wiedzą powszechną.
Cena litra autogazu w Portugalii, oznaczanego na stacjach tak jak w Hiszpanii (GPL), wynosi 0,66 euro, natomiast benzyna kosztuje 1,54 euro/l, a olej napędowy 1,33 euro/l (wg notowań z 12.04 2018 r.). Po przeliczeniu wg kursu NBP z dnia 12.04 2018 r. (1 euro = 4,19 zł) otrzymujemy następujące ceny: LPG - 2,77 zł/l, benzyna - 6,45, a olej napędowy - 5,57 zł/l.
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl