Powoduje to, że te same próbniki są przygotowywane w inny sposób w przypadku poboru próbki z odmierzacza, a inaczej w przypadku pobierania próbek ze zbiornika. Łatwo wtedy o pomyłkę.
W najnowszej edycji normy PN-EN 589+A1:2012P znalazły się zapisy, które ujednolicają procedury pobierania próbek LPG z odmierzaczy (dystrybutorów LPG) i zbiorników.
W normie znalazły się szczegółowe zapisy dotyczące pobierania próbek (w części krajowej normy w Załączniku NA). Zawiera on postanowienia wynikające ze szczególnych warunków krajowych, na co zezwalają przepisy CEN (European Committee for Standardization).
Propozycja zmian została opracowana przez przedstawicieli Grupy Roboczej ds. Jakości LPG przy KT (Komitecie Technicznym) 222 PKN (Polskiego Komitetu Normalizacyjnego): Delfinę Rogowską z Instytutu Nafty i Gazu i Sławomira Karpisza z firmy Orlen Gaz, a następnie uzgodniona w Podkomitecie ds. Paliw Płynnych KT222 oraz w KT 222 - zgodnie z procedurami normalizacyjnymi.
Najnowsza wersja normy oznaczona PN-EN 589+A1:2012P została opublikowana 29 marca 2013 r. W załączniku krajowym do tej normy dodany jest punkt NA.2, który określa sposób pobierania próbek:
Podany opis pobierania próbek oparty na normie PN-EN ISO 4257 (aktualnie stosowana metoda poboru próbek ze zbiorników) uzupełniono o zapis:
„... Ze względu na bezpieczeństwo lub w przypadku braku możliwości odpompowania 20 l produktu lub cyrkulacji dopuszcza się pobranie próbki z odmierzacza pod warunkiem, że czas od ostatniego tankowania pojazdu z odmierzacza wynosi maksymalnie do 30 min.”
Sytuacja taka jest spowodowana tym, że nie na wszystkich stacjach można zastosować cyrkulację w zbiorniku.
Zmiany te nie niosą za sobą zmian w obowiązujących przepisach prawa dotyczących pobierania próbek, ponieważ te wynikają z rozporządzenia ministra gospodarki z dnia 31 stycznia 2007 r. w sprawie sposobu pobierania próbek gazu skroplonego (LPG) Dz. U. 2007 nr 44 poz. 279. Są jednak podstawą do wnioskowania o zmianę tego rozporządzenia.
Przeczytaj także o zasadach poboru próbek LPG.
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl