REKLAMA
11.03.2013

Fiat 500e - europejska premiera

Na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie Fiat zaprezentował model 500e, który już w drugim kwartale 2013 r. trafi do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Na razie samochód będzie dostępny tylko na rynku amerykańskim.
REKLAMA
Fiat 500efot. FiatAerodynamika Fiata 500e została znacznie poprawiona poprzez dołożenie 8 dodatkowych elementów nadwozia

W układzie napędowym samochodu zastosowano silnik elektryczny o mocy 83 kW (111 KM). Jest on zasilany z baterii trakcyjnej, która jest zdolna do zgromadzenia 24 kWh energii która pozwala na uzyskanie zasięgu 140 km. Bateria osiąga pełną pojemność w czasie 4 godzin ładowana z wykorzystaniem pokładowej ładowarki.

Samochód ma udoskonaloną (w stosunku do wersji spalinowych) aerodynamikę. Dzięki zastosowaniu dodatkowych elementów zewnętrznych parametr ten poprawiono o 13 %. Jest to efekt około 140 godzin testów w tunelu aerodynamicznym.

Właśnie udoskonalona aerodynamika ma wpływ na znaczne obniżenie zużycia energii.  Jest ono szacowane na 108 MPGe (miles per gallon gasoline equivalent), co oznacza, że taki sam pojazd wyposażony w silnik benzynowy pokonałby na jednym galonie paliwa 108 mil. Dzięki tej jednostce możliwe jest bezpośrednie porównywanie zużycia energii samochodów elektrycznych i benzynowych.

Roczny koszt energii elektrycznej koniecznej do zasilania pojazdu jest szacowany na 500 dolarów.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Piotr Złoty
źródło: Fiatgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.