Przy okazji wizyty w zakładach produkcyjnych firmy, na przykładzie procesu wytwarzania sterowników, wiązek elektrycznych i badań jakim poddawane są produkty i prototypy oraz różnego rodzaju komponenty, mieliśmy okazję przyjrzeć się efektom tych inwestycji. To co zobaczyliśmy prezentujemy w poniższej relacji.
Produkcja sterowników
Produkcja sterowników firmy AC S.A. rozpoczyna się od montażu elementów elektronicznych na powstających w firmie zewnętrznej płytkach drukowanych. Operację tą wykonuje ...
… dział SMD.
Tutaj w pełni zautomatyzowanym cyklu odbywa się lutowanie na płytkach drukowanych elementów elektronicznych montowanych powierzchniowo (SMD - Surface Mounted Devices).
Dział SMD dysponuje dwiema liniami produkcyjnymi wyposażonymi w najnowocześniejszy park maszynowy firmy Fuji. Obie linie są w stanie nanieść na płytki do 100 tys. elementów elektronicznych na godzinę, co pozwala na wyprodukowanie w ciągu jednej zmiany od 1,5 do 2 tys. gotowych płytek drukowanych. W skali miesiąca daje to produkcję na poziomie 50 tys. płytek przy dwuzmianowym systemie pracy. W razie potrzeby poziom ten można nawet podwoić, poprzez uruchomienie 3 zmiany i pracy w soboty.
Jedna z linii nanosi elementy na pastę lutowniczą (jeśli na płytce znajdują się tylko elementy SMD), druga na klej (jeśli oprócz elementów SMD na płytce znajdują się także elementy przewlekane).
W praktyce każda z linii montuje elementy po jednej stronie płytki (w celu zmniejszenia wymiarów stosowane są płytki obustronnie drukowane).
„Gołe” płytki zbiorcze (składające się z 2 lub 4 pojedynczych płytek sterowników) są na początku każdej linii układane w automatycznych podajnikach. Stąd trafiają do sitodrukarki, w której nanoszona jest pasta lutownicza lub klej.
W ten sposób przygotowane płytki przemieszczają się do automatów SMD, w których nanoszone są elementy do montażu powierzchniowego (w zależności od wielkości płytki trwa to od 15 s do 1 min.).
Później płytki trafiają do pieca, w którym następuje połączenie elementów ze ścieżkami. W zależności od tego czy montaż odbywa się na klej czy na pastę temperatura wynosi od 150 do 230oC, a proces lutowania trwa od 5 do 7 minut. Na końcu linii osoby odpowiedzialne za kontrolę jakości oceniają wizualnie płytki, przekazując je do kolejnego etapu produkcji, którym jest …
Pasta lutownicza i klej są przechowywane w ściśle kontrolowanej temperaturze, która zawiera się w granicach 3-5oC.
… montaż liniowy.
Na tym etapie odbywa się ręczny montaż elementów przewlekanych (z nóżkami), które są zbyt duże dla automatów oraz złącz sterowników. Jest on wykonywany na dwóch stanowiskach w zależności od wielkości elementów. Uzbrojone w elementy elektroniczne płytki są montowane do ramek lutowniczych. Wykonane w nich otwory umożliwiają dostęp spoiwa lutowniczego tylko do miejsc, w których mają być wykonane połączenia.
Po takim przygotowaniu już na zautomatyzowanej linii na płytkę nanoszony jest topnik, który ułatwia lutowanie (usuwa tlenki w punktach lutowniczych i poprawia zwilżalność powierzchni przez cynę). Jego aktywacja odbywa się w podwyższonej temperaturze. Jest ona wytwarzana w 3 etapach . Początkowo płytki są odmuchiwane gorącym powietrzem o temperaturze 350oC, później na topnik oddziałuje promieniowanie podczerwone (temperatura 200oC). Wygrzewanie kończy się w strefie oddziaływania promienników. Tutaj nie określa się bezpośrednio temperatury, tylko ilość energii przekazywanej do płytek. Jej zmianę uzyskuje się poprzez zmianę częstotliwości pracy promienników. Temperatura na tym etapie kształtuje się w granicach 110-120oC.
Zobacz stronę producenta:
STAGwczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl