Wymagania jakościowe dla gazu płynnego LPG używanego do celów napędowych zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Energii z dnia 14 kwietnia 2016 r. w sprawie wymagań jakościowych dla gazu skroplonego (LPG) (Dz.U. 2016, poz. 540). Obowiązek badania jakości zarówno tradycyjnych paliw, jak i LPG, określono w Ustawie o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw (Dz. U. z 2006 r., Nr 169, poz. 1200). Zapisy wymienionego rozporządzenia wdrażają do obrotu prawnego regulacje zawarte w normie PN-EN 589+A1:2012.
Na początku 2020 r. opublikowana została norma PN-EN 589:2019-04 Paliwa do pojazdów samochodowych - LPG - Wymagania i metody badań.
Zgodnie z definicją, LPG (Liquefied Petroleum Gas) jest mieszaniną skroplonych gazów [3-6, 14], zawierającą – jako składniki podstawowe – węglowodory: propan, n-butan oraz i-butan, ale również domieszki innych węglowodorów: metanu, etanu, czy pentanów. Zawiera także węglowodory nienasycone: etylen, propylen i buteny – łącznie kilka % (m/m). W celu przeciwdziałania wytrącaniu kryształków lodu w LPG, może być dodawany do niego metanol w stężeniu do 2 000 mg/kg. W składzie LPG dopuszcza się stosowanie inhibitorów korozji. Ze względu na złożoność składu, LPG jest badany i oceniany według procedur i wymagań analogicznych jak w przypadku paliw węglowodorowych (Norma PN-EN 589:2019-04 Paliwa do pojazdów samochodowych - LPG - Wymagania i metody badań)
W wymienionej normie główne zmiany merytoryczne objęły:
W wyjaśnieniach w normie mówi się, że "metoda badania MON (Motor Octane Number - motorowej liczby oktanowej) i/lub właściwości użytkowych LPG na silniku jest w trakcie opracowywania. Gdy tylko taka metoda badania będzie dostępna, zostanie zainicjowana nowelizacja w celu wycofania wymagania dotyczącego minimalnej zawartości propanu" (Norma PN-EN 589:2019-04 Paliwa do pojazdów samochodowych - LPG - Wymagania i metody badań).
Całkowita zawartość siarki (po wprowadzeniu substancji zapachowej) w poprzedniej wersji normy oraz obowiązującym rozporządzeniu Ministra Energii wynosiła 50 ppm, a w przypadku dienów ich całkowita zawartość (w tym 1,3 butadienu) nie mogła przekraczać 0,5 ppm.
Powyższe zapisy oznaczają, że podjęte będą prace nad nowelizacją m.in. rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla gazu LPG jako środka napędu, a operatorzy oraz producenci LPG powinni być przygotowani, aby te nowe wymagania były przez nich spełnione.
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl