Przedstawiciele największych światowych firm naftowych mówili wprost o tym, że źle przeprowadzony proces transformacji może być przyczyną głębokiej inflacji i niepokojów społecznych. Liderzy rynku branży naftowej tacy jak największy na świecie producent ropy jakim jest firma Saudi Aramco, amerykańskie firmy ExxonMobil i Chevron określili przejście gospodarki światowej na alternatywne źródła czystej energii jako "głęboko wadliwe". Jednocześnie wezwali by paliwa kopalne nadal pozostały częścią miksu energetycznego.
Dyrektor generalny Saudi Aramco, Amin Nasser, powiedział, że przejście na zeroemisyjne nośniki energii w tak krótkim czasie jak się to proponuje może być przyczyną niekontrolowanej inflacji na całym świecie.
Rozumiem, że publiczne przyznanie, że ropa i gaz będą odgrywać istotną i znaczącą rolę podczas transformacji i poza nią, będzie dla niektórych trudne. Ale przyznanie się do tej rzeczywistości będzie znacznie łatwiejsze niż radzenie sobie z brakiem bezpieczeństwa energetycznego, szalejącą inflacją i niepokojami społecznymi, gdy ceny stają się nie do zniesienia, a także obserwowanie, jak zobowiązania neutralności klimatycznej poszczególnych krajów nie są realizowane. Świat stoi w obliczu coraz bardziej chaotycznej transformacji energetycznej, skupionej na wysoce nierealistycznych scenariuszach i założeniach dotyczących przyszłości energii.
Amin Nasser, dyrektor generalny Saudi Aramco
Głoś w tej sprawie zabierali także przedstawiciele europejskich producentów ropy naftowej i gazu, m.in. norweskiej państwowej firmy naftowej Equinor, który zwrócił uwagę na to, że nierównomierna w skali globalnej transformacja energetyczna jest dużym zagrożeniem.
Zmienność cen towarów oraz wpływ na biznes i ludzi ilustrują ryzyko, z jakim mamy do czynienia w przypadku nierównej transformacji.
Anders Opedal, szef Equinor
Obserwowany po fali pandemii wzrost zapotrzebowania na energię spowodował wzrost jej kosztów. Znacząco zdrożały energetyczne surowce kopalne (w tym ropa naftowa i gaza ziemny), co wpływa na ceny paliw i nośników energii na całym świecie. Obserwujemy to, nad wyraz wyraźnie, także w Polsce. Niestety doprowadza to czasami do przerw w dostawach energii. Mamy także do czynienia z zamykaniem fabryk, co ma miejsce w niektórych krajach. Z uwagi na wysokie ceny energii ich funkcjonowanie jest po prostu nieopłacalne.
Ropa i gaz nadal odgrywają kluczową rolę w zaspokajaniu światowych potrzeb energetycznych, a my odgrywamy zasadniczą rolę w dostarczaniu ich w sposób niskoemisyjny. Nasze produkty napędzają świat.
Mike Wirth, dyrektor generalny firmy Chevron
Głosy branży naftowej wybrzmiałe na Konferencji nie są bezkrytyczne. Rzecznik Greenpeace w Wielkiej Brytanii powiedział: "Rynki paliw kopalnych były zmienne odkąd zaczęły działać. To niedorzeczne, że szefowie wielkich firm naftowych obwiniają odnawialne źródła energii za ich niestabilność. Jeśli już, to niedawny wzrost cen gazu i trudności jakie spowodował w tak wielu gospodarstwach domowych w jeszcze większym stopniu dowodzą, że im szybciej odstawimy nasze społeczeństwa od paliw kopalnych, tym lepiej".
Według wyliczeń The Guardian firma Saudi Aramco w latach 1960-2017 wyprodukowała prawie 60 miliardów ton dwutlenku węgla i w największym stopniu przyczyniła się globalnego kryzysu klimatycznego. Chevron, drugi co do wielkości wkład korporacji w globalne ogrzewanie po wytworzeniu 43,35 mld ton emisji CO2 w tym samym okresie
Zdaniem Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) rozwój i eksploatacja nowych pól naftowych i gazowych nie mogą być realizowane po nowym roku. To samo dotyczy energetyki opartej na węglu. Jeśli nie zostanie to osiągnięte to bezpieczne granice globalnego ocieplenia i zerowa emisja netto do 2050 roku może nie zostać osiągnięta.
Przedstawiciele Agencji mówią także m.in. o konieczności zaprzestania produkcji samochodów zasilanych paliwami kopalnymi po 2035 r.
Na 23. Światowym Kongresie Naftowym w Houston obecny był także przedstawiciel Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG). Był nim wiceprezesa Zarządu ds. Finansowych, Przemysław Wacławski.
Podczas jednego z wiodących wydarzeń w branży PGNiG poruszało tematykę związaną z inwestycjami oraz projektami na rzecz rozwoju krajowego rynku biometanu i wodoru.
Wyzwania regulacyjne wynikające z Porozumienia Paryskiego i Europejskiego Zielonego Ładu powodują, że koncerny energetyczne takie, jak GK PGNiG, stoją przed potrzebą coraz większych inwestycji w niskoemisyjne projekty i technologie. W przypadku PGNiG wiedza, doświadczenie oraz infrastruktura, jakimi dysponuje spółka, sprzyjają rozwijaniu inicjatyw związanych z dystrybucyjną i magazynowaniem niskoemisyjnych gazów – wodoru oraz biometanu.
Gaz ziemny będzie jednym z kluczowych źródeł energii w okresie przejściowym transformacji energetycznej w Polsce. Jego wykorzystanie pozwoli zmniejszyć emisje, przy jednoczesnym zwiększeniu elastyczności produkcji energii elektrycznej. Obecny kryzys energetyczny pokazuje jednak, że musimy coraz szybciej sięgać po nowe, innowacyjne źródła energii.
Przemysław Wacławski, wiceprezes Zarządu ds. Finansowych PGNiG
W przypadku wodoru PGNiG koncentruje się na projektach związanych z przesyłem paliwa za pośrednictwem istniejących sieci gazowych oraz jego podziemnym magazynowaniem w kawernach solnych, w których obecnie gromadzony jest gaz ziemny.
Posiadając w swoich strukturach operatora sieci dystrybucyjnej i systemu magazynowania gazu, dostrzegamy istotne przewagi konkurencyjne PGNiG w tym obszarze.
Przemysław Wacławski, wiceprezes Zarządu ds. Finansowych PGNiG
Podczas Kongresu wiceprezes Przemysław Wacławski odniósł się również do rekordowo wysokich cen gazu na rynku europejskim. Zaznaczył, że jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy jest historycznie niskie zapełnienie magazynów gazu na Starym Kontynencie oraz wciąż wysoki popyt na surowiec, który znacznie przewyższa podaż, ograniczaną zwłaszcza przez dominującego rosyjskiego dostawcę gazu na rynek europejski.
23. edycja Światowego Kongresu Naftowego odbyła się w dniach 5-9 grudnia 2021 r. w amerykańskim Houston.
Jak widać przestawianie gospodarki światowej na bezemisyjne nośniki energii budzi wątpliwości. Naszym zdaniem są to obawy zasadne. Niestety żyjemy w czasach kiedy kraje, które są w stanie być niezależne energetycznie (ponieważ mają np. duże złoża węgla, ropy czy gazu) nie mogą lub za chwilę nie będą mogły być niezależne z uwagi na odgórnie prowadzoną politykę klimatyczną.
To samo dotyczy bardziej przyziemnych spraw. Wmawia się nam, że mamy jeździć samochodami elektrycznymi a najlepiej rowerami. Czy samochód elektryczny za ponad 100 a czasami nawet 200 tys. zł to w naszych realiach dobro powszechne, na które wszyscy mogą sobie pozwolić? Przecież nawet w dużo bardziej zamożnych krajach samochody elektryczne są popularne tylko dzięki dotacjom. Na wolnym rynku nie są one w stanie konkurować ze spalinowymi pod względem cen i przede wszystkim nieakceptowalnie niskiego zasięgu.
Za 14 lat ma zostać wstrzymana produkcja pojazdów spalinowych. Czy ten okres wystarczy by samochody elektryczne stały się w pełni funkcjonalnymi i tak samo dostępnymi cenowo jak spalinowe? Czy nowe technologie pozwolą nam przemieszczać się nimi tak jak obecnymi pojazdami na kilkustetkilometrowych dystansach z normalnymi prędkościami? To pytania, które na razie pozostają bez odpowiedzi ale budzą słuszne wątpliwości.
W oczekiwaniu na rozwianie tych wątpliwości należy mieć na uwadze, że najtańszym z powszechnie dostępnych nośników energii stosowanych w samochodach jest LPG, którego zastosowanie pozwala na zredukowanie kosztów eksploatacji związanych z paliwem o blisko 50%.
Przelicz opłacalność instalacji LPG w swoim aucie w Kalkulatorze gazeo.pl
Opłaca się? Zamów wycenę na stronie Wycena instalacji LPG gazeo.pl
Masz już instalację? Szukasz materiałów eksploatacyjnych lub części? Zamów je w Nagaz24.pl
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl