Certools jest pierwszą polską firmą produkującą filtry do gazowych układów zasilania (LPG i CNG), która otrzymała certyfikat ISO/TS 16949.
System został certyfikowany przez firmę TÜV Rheinland Polska.
Certyfikat został wręczony przez Dyrektora Działu Certyfikacji Systemów TÜV Rheinland Polska, Grzegorza Grabkę, prezesom firmy Certools, Piotrowi Czekalskiemu i Krzysztofowi Hanke.
System ISO/TS 16949 jest rozwinięciem wymagań normy ISO 9001, która obejmuje cały proces powstawania wyrobu, począwszy od projektowania, a skończywszy na jego serwisowaniu.
Specyfikacja ISO/TS 16949 jest dostosowana do potrzeb i wymagań producentów pojazdów samochodowych i dedykowana firmom, będących poddostawcami dla przemysłu motoryzacyjnego.
Czym jest certyfikat ISO/TS 16949 dla takiej firmy jak Certools?
O to zapytaliśmy Grzegorza Grabkę z TÜV Rheinland Polska i Pełnomocnika ds. Systemu Zarządzania Jakością w firmie Certools, którym jest Ryszard Iciek.
Norma ISO TS 16949, a właściwie specyfikacja techniczna, łączy wymagania systemów zarządzania jakością w obszarze przemysłu motoryzacyjnego stosowane w normach amerykańskich (QS-9000), niemieckich (VDA6.1), francuskich (EAQF) i włoskich (AVSQ). Dzięki temu eliminuje się konieczność wielokrotnej certyfikacji na każdym z rynków, na których firma prowadzi działalność.
Wymagania ISO/TS 16949 zostały opracowane przez Międzynarodową Grupę Zadaniową Motoryzacji (IATF), która zrzesza producentów samochodów. Wymagają oni od swoich dostawców posiadania certyfikatu zgodnego ze specyfikacją techniczną ISO/TS 16949. Nakłada ona taki sam obowiązek na kolejnych poddostawców. Dzięki temu uzyskuje się certyfikację w całym łańcuchu dostaw dla przemysłu motoryzacyjnego (od producentów materiałów do firm produkujących gotowe komponenty).
Warunkiem ubiegania się o certyfikat ISO/TS 16949 jest posiadanie systemu zarządzania jakością z udokumentowanymi zapisami jakości w ciągu 12 miesięcy, czyli certyfikatu ISO 9001 oraz współpraca z przynajmniej jedną firmą z branży motoryzacyjnej.
Uzyskanie certyfikatu ISO/TS 16949 jest znacznie trudniejsze niż w przypadku ISO 9001. Certyfikowany według ISO/TS 16949 system zarządzania jakością wymaga wdrożenia znacznie większej liczby procedur oraz wdrożenia statystyki w zakresie kontroli procesów, dzięki czemu możliwe jest monitorowanie poziomu braków.
W przypadku firmy Certools, która eksportuje swoje systemy filtracyjne LPG i CNG na wiele, czasami egzotycznych z naszego punktu widzenia, rynków, na których nie są sprecyzowane krajowe wymagania odnośnie gazowych układów zasilania, uzyskanie certyfikatu ISO/TS 16949 było bardzo ważne. Posiadanie przez firmę certyfikowanego systemu jakości opartego o specyfikację techniczną ISO/TS 16949 jest dla odbiorcy z takiego rynku gwarancją wykonania filtra zgodnie z wymaganiami technicznymi i jakościowymi w oparciu o wspomniany certyfikat.
Certools dostrzega jeszcze 3 bardzo ważne korzyści wynikające z uzyskania certyfikatu ISO/TS 16949:
ISO/TS 16949 to nie koniec certyfikacji w firmie. W 2015 r. Certools będzie wdrażał System Zarządzania Środowiskiem w oparciu o normę PN-EN ISO 14001:2005.
Zobacz stronę producenta:
Certoolswczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl