Zagrożenia i niedogodności mogące pojawić się przy samodzielnym tankowaniu LPG wg TDT
Według opinii TDT napełnianie samochodowych zbiorników gazem rodzi szereg zagrożeń wśród których można wymienić:
Co należy zmienić?
Według opinii TDT przed wprowadzeniem samoobsługi należy zmienić pistolety do tankowania LPG. Powinny to być pistolety spełniające wymagania normy PN-EN 13760. Powinny się one charakteryzować minimalną ilością gazu uwalniananą do atmosfery przy odpinaniu. Norma mówi, że nie może ona przekraczać 1 cm3. Nieprawidłowe podpięcie pistoletu (nieszczelność na styku z zaworem tankowania) powinno skutkować brakiem możliwości uruchomienia pompy dostarczającej gaz do dystrybutora LPG.
TDT postuluje także zmiany w dystrybutorach gazu tak, aby tankowanie mogło być realizowane tylko w przypadku wciśniętego przez cały czas (do momentu „odbicia”) przycisku. Zwolnienie nacisku na przycisk powoduje automatyczne wyłączenie pompy. Dzięki temu w sytuacji kiedy w czasie tankowania występują jakieś nieprawidłowości można w bardzo sprawny sposób zatrzymać napełnianie zbiornika.
Na stacji LPG, przynajmniej w pierwszym okresie po wprowadzeniu samoobsługi powinna znajdować się osoba, która w sytuacji kiedy użytkownik ma problemy z zatankowaniem samochodu może udzielić mu niezbędnej pomocy.
Kolejnym warunkiem ze strony TDT jest wprowadzenie czytelnych instrukcji tankowania LPG, które w sposób prosty i jednoznaczny wyjaśniałyby sposób tankowania samochodów.
Konieczne jest także tankowanie samochodu z wykorzystaniem rękawic. Jest to oczywiście kwestia do dyskusji, jeśli ilość gazu uwalniana do atmosfery będzie rzeczywiście znikoma.
Przy stosunkowo dużej liczbie samochodów zasilanych gazem na polskim rynku możliwe, że wprowadzenie odpowiedniego szkolenia w zakresie tankowania LPG w ramach kursów nauki jazdy także byłoby pomocnym rozwiązaniem dla poprawy bezpieczeństwa przy samoobsłudze na stacjach autogazu. Kwestia ta nie powinna być jednak przesądzającą dla wprowadzenia samoobsługi.
W zakresie warunków technicznych dla pojazdów można by rozważyć także miejsce montażu zaworu tankowania LPG tak, aby wyeliminować możliwość jego montowania w miejscach trudnodostępnych.
Podsumowanie
LPG jest paliwem bezpiecznym pod warunkiem odpowiedniego użytkowania urządzeń wykorzystujących gaz. Aby wyeliminować czynnik ludzki zabezpieczenia stosowane tam gdzie używa się LPG muszą działać samoczynnie (tak jak w przypadku armatury samochodowych zbiorników gazowych). Tylko w ten sposób można zapewnić bezpieczeństwo użytkowania. Podobne zabezpieczenia stosowane są na stacjach tankowania LPG, zatem wprowadzenie samoobsługi to chyba faktycznie tylko kwestia czasu.
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl