Ustawa o systemach homologacji pojazdów oraz ich wyposażenia implementuje przepisy unijne w polskim systemie prawnym. Dokument ten skupia wszystkie przepisy dotyczące homologacji. W jej skład weszły także, będące dotychczas częścią ustawy Prawo o ruchu drogowym, zapisy dotyczące homologacji sposobu montażu instalacji przystosowującej dany typ pojazdu do zasilania gazem oraz równoległa ścieżka dla montażu samochodowych instalacji gazowych homologowanych wg regulaminu 115.
W senackiej Komisji Infrastruktury przedstawiciele KNRA (Koalicji na Rzecz Autogazu) reprezentującej branżę autogazu oraz portalu gazeo.pl przekazali wątpliwości jakie budzą zapisy ustawy dotyczące homologacji sposobu montażu instalacji przystosowującej dany typ pojazdu do zasilania gazem. Zostały one pozytywnie przyjęte i znalazły się w sformułowanych przez Komisję poprawkach. Uściślały one m. in. treść ustawy w zakresie przepisów dotyczących wygaśnięcia homologacji w sposób, który zapewnia jednoznaczność interpretacji jej zapisów.
Ustawa została przyjęta przez Radę Ministrów 10 stycznia 2023 r. i uchwalona na 73. posiedzeniu Sejmu, które odbyło się 9 marca 2023 r. Dzień później, 10 marca 2023 r., ustawa została przekazana do Senatu.
Po przejściu przez senacką Komisję Infrastruktury, na posiedzeniu której byliśmy obecni wraz z przedstawicielami KNRA, obecny był także poseł Robert Winnicki z Konfederacji (więcej na ten temat w artykule "Ustawa o systemach homologacji – ciąg dalszy"), Senat na 61. posiedzeniu, które odbyło się 30 marca 2023 r. podjął uchwałę przyjmującą 24 poprawki do Ustawy o systemach homologacji pojazdów oraz ich wyposażenia.
Wśród poprawek do ustawy o systemach homologacji pojazdów oraz ich wyposażenia, które znalazły się w uchwale Senatu, 8 bezpośrednio dotyczyło sektora samochodowych instalacji gazowych.
Art. 10 ust. 4. Na żądanie służby technicznej producent lub podmiot dokonujący montażu dodatkowej instalacji zasilania gazem pojazdu, o którym mowa w ust. 1, dostarcza do badań na swój koszt pojazdy, przedmioty wyposażenia lub części, w liczbie i kompletacji koniecznej do przeprowadzenia wymaganych badań.
Art. 38. 1. Podmiot dokonujący montażu dodatkowej instalacji zasilania gazem pojazdu jest obowiązany niezwłocznie powiadomić Dyrektora TDT o:
(...)
4) zagrożeniu dla bezpieczeństwa, ochrony zdrowia i środowiska stwierdzonym w pojeździe na skutek montażu dodatkowej instalacji zasilania gazem pojazdu.
(...)
5. W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, Dyrektor TDT zawiesza, w drodze decyzji administracyjnej, wydane świadectwo homologacji, o którym mowa w art. 31 ust. 3:
1) w całości, jeżeli montażu dokonał podmiot dokonujący montażu dodatkowej instalacji zasilania gazem pojazdu i wzywa ten podmiot do usunięcia zagrożenia w terminie do 14 dni od dnia otrzymania wezwania albo
2) w odniesieniu do zakładu montującego, który dokonał montażu instalacji w pojeździe i wzywa podmiot dokonujący montażu dodatkowej instalacji zasilania gazem pojazdu do usunięcia zagrożenia w terminie do 14 dni od dnia otrzymania wezwania.
6. Decyzji administracyjnej o zawieszeniu świadectwa homologacji, o którym mowa w art. 31 ust. 3, nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności.
7. Po uzyskaniu od podmiotu dokonującego montażu dodatkowej instalacji zasilania gazem pojazdu informacji o usunięciu zagrożeń, Dyrektor TDT przeprowadza kontrolę zgodności montażu dodatkowej instalacji zasilania gazem pojazdu w celu potwierdzenia ich usunięcia.
8. W przypadku potwierdzenia przez Dyrektora TDT w protokole z kontroli zgodności montażu dodatkowej instalacji zasilania gazem pojazdu usunięcia zagrożeń, o których mowa w ust. 1 pkt 4, decyzja administracyjna o zawieszeniu świadectwa homologacji, o którym mowa w art. 31 ust. 3, wygasa z mocy prawa.
Art. 39. Dyrektor TDT, w drodze decyzji administracyjnej, cofa albo zmienia świadectwo homologacji, o którym mowa w art. 31 ust. 3, w przypadku:
1) niepowiadomienia Dyrektora TDT przez podmiot dokonujący montażu dodatkowej instalacji zasilania gazem pojazdu o stwierdzeniu w pojeździe wprowadzonym do obrotu zagrożeń dla bezpieczeństwa, ochrony zdrowia i środowiska;
2) niepodjęcia działań polegających na usunięciu zagrożeń dla bezpieczeństwa, ochrony zdrowia i środowiska.
Art. 40. Świadectwo homologacji, o którym mowa w art. 31 ust. 3, wygasa z dniem:
(...)
2) wejścia w życie nowych wymagań określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 58 ust. 1, stanowiących podstawę do udzielenia homologacji.
Art. 58. 1. Minister właściwy do spraw transportu określi, w drodze rozporządzenia:
1) zakres wymagań technicznych obowiązujących w procedurze homologacji dodatkowej instalacji zasilania gazem pojazdu kategorii M, N, O, L, T, C.
W ustawie jest:
Art. 79. 1. Wydane przed dniem wejścia w życie ustawy:
(...)
3) świadectwa homologacji sposobu montażu instalacji przystosowującej dany typ pojazdu do zasilania gazem,
(...)
– zachowują ważność.
2. Wydane przed dniem wejścia w życie ustawy:
(...)
5) wyciągi ze świadectw homologacji sposobu montażu instalacji przystosowującej dany typ pojazdu do zasilania gazem,
(...)
– zachowują ważność do czasu wygaśnięcia świadectwa, na podstawie którego zostały wydane.
Senat proponował takie sformułowanie tych zapisów:
Art. 79. 1. Zachowują ważność wydane przed dniem wejścia w życie ustawy świadectwa homologacji sposobu montażu instalacji przystosowującej dany typ pojazdu do zasilania gazem.
2. Zachowują ważność wydane przed dniem wejścia w życie ustawy wyciągi ze świadectw homologacji sposobu montażu instalacji przystosowującej dany typ pojazdu do zasilania gazem.
31 marca 2023 r. uchwała Senatu m. in. z powyższymi poprawkami została przekazana do sejmowej Komisji Infrastruktury, która na posiedzeniu w dniu 12 kwietnia 2023 r. odrzuciła wszystkie w. w. poprawki (oprócz poprawki nr 4) do ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o systemach homologacji pojazdów oraz ich wyposażenia. Przyjęto jedynie poprawki o charakterze doprecyzowującym, które zapewniają ustawie spójność terminologiczną. Do tego rodzaju poprawek należy zaliczyć powyższą poprawkę nr 4. Reszta poprawek, które były postulowane przez branżę autogazu jako kluczowe, przepadła.
14 kwietnia 2023 r., na 6 godzin przed głosowaniem nad sprawozdaniem sejmowej Komisji Infrastruktury, o godzinie 12.00 odbyła się w Sejmie konferencja posła Roberta Winnickiego z Konfederacji, w której wziął udział także Marek Kuklis, Prezes Zarządu KME i Członek Zarządu KNRA (Koalicji na Rzecz Autogazu), w której zaapelowano do posłów o odrzucenie ustawy o systemach homologacji pojazdów oraz ich wyposażenia, ponieważ wnosi ona szkodliwe dla branży autogazu zapisy.
Całość wystąpienia Roberta Winnickiego i Marka Kuklisa poniżej.
Tego samego dnia, 14 kwietnia 2023 r. w godzinach popołudniowych, poseł sprawozdawca sejmowej Komisji Infrastruktury, Jerzy Polaczek zarekomendował przyjęcie poprawek 1, 2 do 9, od 13 do 15, 17, 20, 22 ,23 z uchwały Senatu w sprawie ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o systemach homologacji pojazdów oraz ich wyposażenia. Komisja zaproponowała by pozostałe poprawki, w tym wyżej wymienione, dotyczące branży samochodowych instalacji gazowych (oprócz poprawki nr 4), odrzucić.
Sprawozdanie sejmowej Komisji Infrastruktury o uchwale Senatu w sprawie ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o systemach homologacji pojazdów oraz ich wyposażenia zostało przyjęte w głosowaniu nr 115, 14 kwietnia 2023 r., na 74 posiedzeniu Sejmu.
Z wyżej wymienionych poprawek Senatu dotyczących branży autogazu przyjęto jedynie poprawkę nr 4, która ma charakter doprecyzowujący. Pozostałych 7 poprawek zostało odrzuconych...
Przelicz opłacalność instalacji LPG w swoim aucie w Kalkulatorze gazeo.pl
Opłaca się? Zamów wycenę na stronie Wycena instalacji LPG gazeo.pl
Masz już instalację? Szukasz materiałów eksploatacyjnych lub części? Zamów je w nagaz24.pl
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl