Nawet kilkadziesiąt milionów euro rocznie na dotowanie instalacji autogazu może przeznaczać Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, informuje Dziennik Gazeta Prawna. Dwa tygodnie temu weszło w życie rozporządzenie rządu, określające rodzaje programów związanych z ochroną środowiska, które otrzymają pieniądze uzyskane ze zbycia przez Polskę praw do emisji CO2.
Fundusz ochrony środowiska nie określił jeszcze, na co dokładnie miałyby być przeznaczone pieniądze ze sprzedaży praw do emisji CO2. - Przygotowywanych jest siedem różnych projektów związanych z ochroną środowiska. Poza transportem dotyczą one m. in. zarządzania energią w budynkach, poprawy efektywności wykorzystania węgla czy prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w zakresie odnawialnych źródeł energii. Wszystkie te projekty są jeszcze na wstępnym etapie - odpowiada Fundusz.
Wśród nich znalazł się projekt związany z redukcją emisji gazów cieplarnianych w transporcie. Ma on być realizowany m. in. poprzez zastępowanie silników benzynowych i Diesla silnikami zasilanymi LPG. Ile dokładnie Fundusz dostanie na promowanie ekologicznego paliwa, jeszcze nie wiadomo. Chodzi jednak o dziesiątki milionów euro.
To przełom w myśleniu - oceniają inicjatywę Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawiciele zakładów montujących instalacje gazowe w samochodach. Branża liczy, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska pójdzie śladem Włoch i będzie dotować zakupy instalacji LPG do aut. - To wielka szansa, bo dzięki takiemu wsparciu popularność LPG znów może zacząć rosnąć, a negatywny trend spadku sprzedaży zostać zahamowany - podkreśla Andrzej Olechowski, pełnomocnik Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
Branża liczy, że ta kwota będzie wydana m. in. na zwrot części kosztów zakupu przez kierowców instalacji LPG. - Taki system motywacyjny działa m. in. we Włoszech. Tam rocznie rząd wydaje na dotowanie instalacji LPG 39 mln euro - mówi Andrzej Olechowski. Podobne rozwiązanie funkcjonuje również w Australii, gdzie do nowego lub używanego auta z instalacją LPG rząd dopłaca 2 tys. dolarów.
Według przedstawicieli Funduszu, sprawa nie jest prosta. Wiadomości, które dotarły do prasy, są niepełne. Od ponad 20 lat Fundusz nie współpracował z osobami fizycznymi. Brak odpowiednich procedur, mechanizmów i niedobór personelu może nie pozwolić na wprowadzenie dopłat bezpośrednich. Pamiętać także należy, że informacja, która przeciekła do mediów jest dopiero wstępną propozycją, a więcej szczegółów ma być znanych na początku 2010 roku. Dzięki wypełnianiu zaleceń tzw. protokołu z Kioto, dotyczącego redukcji emisji dwutlenku węgla, Polska ma prawa do zbycia emisji ok. 500 mln ton CO2. Jeśli sprzeda tylko 100 mln ton, do Funduszu trafi ponad 1 mld euro. Na razie Polska sprzedała prawa do emisji za 25 mln euro.
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl