Podobnie jest z instalacjami gazowymi. Powszechnie stosowane dziś systemy IV generacji wymagają stosowania specjalistycznych testerów elektronicznych i to na każdym etapie ich ”życia”, począwszy od montażu instalacji, poprzez jej kalibrację, późniejsze serwisowanie czy też mogące wystąpić w trakcie eksploatacji naprawy będące wynikiem różnych sytuacji awaryjnych (np. uszkodzeń elementów instalacji).
Oferowane przez firmę Bosch oprogramowanie ESI[tronic] 2.0 stosowane w testerach usterek KTS powoduje, że możliwości tych urządzeń są bardzo duże. Nie ograniczają się one tylko do diagnostyki sterowników silników, choć dla warsztatów zajmujących się instalacjami gazowymi ich diagnostyka jest oczywiście najważniejsza.
Najczęstszym zastosowaniem oprogramowania ESI[tronic] 2.0 w warsztacie zajmującym się instalacjami LPG jest diagnostyka sterowników silników z wykorzystaniem testerów usterek KTS. Oprogramowanie ESI[tronic] pozwala na monitorowanie działania układu zasilania poprzez obserwację wskazań układu OBD pojazdu (korekt paliwowych: krótko- i długoterminowej), które są pochodną składu mieszanki gazowo-powietrznej. Odpowiednia interpretacja tych wskazań pozwala na ocenę prawidłowości działania instalacji gazowej. Jej praca nie powinna wpływać na wspomniane korekty. W czasie pracy silnika na gazie powinny one mieć taką samą wartość jak przy zasilaniu benzyną. Dzięki temu sterownik benzynowy, który de facto steruje pracą wtryskiwaczy gazowych przy prawidłowo skonfigurowanej, zamontowanej i skalibrowanej instalacji nie będzie zapisywał błędów wynikających z nieprawidłowego składu mieszanki, a jego nastawy (korekty) nie wyjdą poza granice adaptacji. Jest to warunek konieczny, umożliwiający prawidłową pracę silnika na obu paliwach (benzynie i gazie).
Niestety czasami może zdarzyć się, że korekty układu OBD w czasie pracy na gazie zmieniają się znacznie. Powodem może być zużycie lub awaria któregoś z elementów gazowego układu zasilania, np. listwa wtryskowa przepuszczająca gaz, czy reduktor, który puszcza gaz przez króciec podciśnienia. Dodatkowa porcja paliwa LPG powoduje wzbogacenie mieszanki gazowo-powietrznej, a układ OBD, którego zadaniem jest monitorowanie składu mieszanki stara się doprowadzić ją do wymaganego (stechiometrycznego składu), zmieniając wartości korekt paliwowych (czasy wtrysku). W skrajnych sytuacjach może to doprowadzić do nieprawidłowości w działaniu silnika włącznie z jego unieruchomieniem.
ESI[tronic] 2.0 umożliwia zresetowanie nastaw układu OBD, przywracając korektom paliwowym wartości wyjściowe. Jest to często wykorzystywana przez „gazowników” funkcja oprogramowania ESI[tronic] stosowanego w testerach usterek KTS.
Oprogramowanie ESI[tronic] 2.0 umożliwia także diagnozowanie sterowników silników starszej generacji, które nie są wyposażone w system OBD oraz sterowników odpowiedzialnych za działanie innych układów w samochodzie.
Oprócz możliwości diagnozowania sterowników bardzo przydatną opcją oprogramowania ESI[tronic] 2.0 dla warsztatów gazowych mogą okazać się materiały z dokumentacją serwisową.
Szczególnie cenne dla „gazowników” mogą być schematy instalacji elektrycznych z rozpisanymi pinami złącz sterowników. Umożliwiają one szybkie zlokalizowanie konkretnych przewodów, z których należy "pobrać” sygnały sterujące dla instalacji gazowej. Tę opcję programu ESI[tronic] 2.0 najczęściej wykorzystuje się w czasie montażu instalacji gazowej, choć często przydaje się ona także w czasie serwisowania systemów LPG.
Dzięki oprogramowaniu ESI[tronic] 2.0, które zawiera także szereg innych modułów (m.in. z instrukcjami naprawczymi, czasami operacji) testery KTS uchodzą za jedne z najbardziej uniwersalnych urządzeń diagnostycznych. Jak podkreślają użytkownicy każda aktualizacja oprogramowania ESI[tronic] 2.0 wyraźnie rozszerza możliwości tych urządzeń.
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl