Paliwo
Jakość paliwa gazowego ma zasadniczy wpływ na prawidłowe działanie wtryskiwaczy gazowych. Niestety nie mamy na nią żadnego wpływu. Duże stacje koncernowe powinny być gwarantem odpowiedniej jakości LPG, choć najlepiej w tym względzie wykorzystywać własne doświadczenie lub opinie warsztatu, w którym obsługujemy instalację gazową, ponieważ w trakcie serwisu, na podstawie stanu (czystości) poszczególnych jej elementów można pośrednio ocenić jakość tankowanego paliwa gazowego.
Obsługa gazowego systemu zasilania
Terminowa wymiana filtrów fazy ciekłej i gazowej w instalacji gazowej pozwala na zminimalizowanie wpływu nieodpowiedniej jakości paliwa gazowego na listwę wtryskiwaczy. Najważniejszy z punktu widzenia trwałości listwy wtryskiwaczy jest filtr fazy gazowej, który wymienia się z reguły co 15-20 tys. km. Wymiana filtra fazy ciekłej jest wykonywana nieco rzadziej. W zależności od zaleceń producenta przebieg ten wynosi od 30 do 45 tys. km. Należy pamiętać, że niektóre z wtryskiwaczy wymagają specjalnych (poliestrowych) filtrów fazy gazowej, stosowanie tańszych, papierowych odpowiedników może w znacznym stopniu ograniczyć ich trwałość.
Jeśli sterownik gazowy dysponuje funkcją „rozgrzewania” wtryskiwaczy gazowych, dobrze jeśli jest ona uruchomiona. Dzięki niej, nawet jeśli we wtryskiwaczach znajdują się jakieś zanieczyszczenia, utrudniające przemieszczanie się elementów ruchomych ich rozruszanie w fazie rozgrzewania silnika powoduje, że po rozpoczęciu dawkowania paliwa pracują one prawidłowo. Funkcja ta jest szczególnie przydatna zimą, kiedy niskie temperatury otoczenia powodują zwiększenie lepkości zanieczyszczeń.
A jeśli przestaną działać?
Przy prawidłowej obsłudze gazowego systemu zasilania i tankowaniu paliwa odpowiedniej jakości możemy być raczej spokojni o trwałość wtryskiwaczy w naszych samochodach. Co począć jeśli jednak odmówią współpracy? Czeka nas wizyta w warsztacie. Jeśli diagnoza potwierdzi nieprawidłowe działanie wtryskiwaczy mamy 3 możliwości.
Po pierwsze jeśli budowa wtryskiwacza na to pozwala (jest on rozbieralny), a producent oferuje odpowiednie części zamienne (często w postaci zestawów naprawczych), można go naprawić. Jeśli wtryskiwacze są nierozbieralne, a ich stan techniczny na to pozwala pozostaje tylko czyszczenie w specjalistycznym warsztacie, który wykonuje tego typu usługi. Ostatnią możliwością jest wymiana listwy wtryskiwaczy na nową. Jednak w wielu przypadkach, dzięki dostępnym technologiom naprawczym i metodom czyszczenia można skutecznie zregenerować te elementy.
Podsumowanie
Jakość paliwa gazowego ma zasadniczy wpływ na trwałość wtryskiwaczy gazowych. Zminimalizowanie wpływu zanieczyszczeń zawartych w paliwie jest możliwe tylko przy właściwej obsłudze gazowego systemu zasilania, zatem najważniejszym „czynnikiem” wpływającym na stan listwy wtryskiwaczy jest sam użytkownik. Tylko regularny i wykonywany w terminach wynikających z zaleceń producenta serwis pozwala osiągnąć trwałość wtryskiwaczy na poziomie deklarowanym przez wytwórcę.
Zobacz stronę producenta:
Versuswczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl