Warunki w jakich pracują świece zapłonowe (wysoka temperatura i ciśnienie) powodują, że następuje ich stopniowe zużycie. Z tego powodu co jakiś czas trzeba je wymieniać.
Terminowa (zgodna z wymaganiami producenta silnika) wymiana świec zapłonowych jest szczególnie istotna w samochodach zasilanych paliwami gazowymi, ponieważ zwiększona rezystancja mieszanek gazowo-powietrznych powoduje, że ich jonizacja, umożliwiająca przeskok iskry, następuje przy dużo wyższych napięciach. Powoduje to, że wszelkie uszkodzenia w obrębie układu zapłonowego w silnikach adaptowanych do zasilania gazowego dają zauważalne objawy wcześniej niż na benzynie. Dlatego w takich silnikach świece należy bezwzględnie wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta.
Wymiana świec wydaje się prostą czynnością, jednak stały postęp w technice silnikowej powoduje, że jednostki napędowe stają się coraz bardziej skomplikowane, a sama wymiana świec może wcale nie być prosta, choćby z uwagi na ograniczony dostęp czy niewielką ilość miejsca w komorze silnikowej oraz stosowane w nowoczesnych silnikach technologie.
W czasie wymiany świec można zatem popełnić wiele błędów, które mogą być przyczyną uszkodzeń silnika i jego elementów lub mieć poważne konsekwencje dla funkcjonowania jednostki napędowej.
Modny ostatnio downsizing, czyli zmniejszanie pojemności skokowej silników i wyposażanie ich w układy zapewniające parametry dotychczas osiągane w jednostkach napędowych o dużo większej pojemności skokowej powoduje, że w niewielkich komorach spalania, których objętość jest ograniczona przez głowicę z czterema zaworami i coraz częściej wtryskiwaczem benzynowym pozostaje niewiele miejsca na świecę zapłonową. Powoduje to, że współczesne świece stają się elementami o coraz mniejszych wymiarach. Średnice gwintów są coraz mniejsze, a ich długość coraz większa, aby zapewnić odbieranie odpowiedniej ilości ciepła.
Cechy konstrukcyjne współcześnie stosowanych świec zapłonowych powodują zatem, że możliwość ich uszkodzenia w czasie montażu jest coraz większa. Otwory w głowicach o mniejszych średnicach są bardziej podatne na uszkodzenia gwintu, a przy zbyt silnym dokręceniu świecy istnieje ryzyko urwania jej części gwintowanej.
Jednocześnie precyzyjne osadzenie świec w głowicy jest bardzo istotne dla prawidłowej pracy silnika. Ich prawidłowy montaż wpływa zasadniczo na właściwości cieplne (oddawanie ciepła do głowicy).
Przed wykręceniem, gniazda, w których znajdują się świece zapłonowe należy przedmuchać sprężonym powietrzem tak, aby usunąć mogące się tam gromadzić zanieczyszczenia. Dzięki temu po wykręceniu świec zapłonowych zanieczyszczenia te nie przedostaną się do komór spalania.
Często już demontaż przewodów zapłonowych okazuje się trudnym zadaniem i bez użycia specjalistycznych narzędzi (patrz zdjęcie w galerii) można je uszkodzić w sposób uniemożliwiający dalszą eksploatację
Samo wykręcanie świec zapłonowych powinno odbywać się na zimnym silniku z uwagi na różne materiały głowicy i świec.
Materiał głowicy, którym jest najczęściej stop aluminium charakteryzuje się znacznie większym od stalowej świecy zapłonowej współczynnikiem rozszerzalności cieplnej. Świece z gorącej głowicy wykręcają się ze znacznym oporem, co może skutkować uszkodzeniem gwintu w głowicy.
Część gwintowana świecy i jej uszczelnienie to jedyne elementy mające styk z chłodzoną głowicą. Dokręcenie świecy zbyt małym momentem zmniejsza intensywność przepływu ciepła do głowicy, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do zwiększenia jej temperatury, powodując samozapłon. Efektem mogą być także przedmuchy z cylindra oraz utrudniony zapłon związany z brakiem odpowiedniego ciśnienia sprężania.
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl